Za nové základné ľudské práva pre Európu

Európsky parlament, Európska komisia, vlády členských štátov EÚ

Petícia spustená  [% inititator_name %]

Petíciu

Ústavný konvent by mal rozšíriť Chartu základných práv Európskej únie o tieto základné práva:

Článok 1 – Životné prostredie

Každý má právo žiť v zdravom a chránenom prostredí.

Článok 2 – Digitálne sebaurčenie

Každý má právo na digitálne sebaurčenie. Prílišné profilovanie alebo manipulácia s ľuďmi je zakázaná.

Článok 3 – Umelá inteligencia

Každý má právo vedieť, že algoritmy, ktoré spracuvávajú osobné údaje sú transparentné, overiteľné a spravodlivé. Zásadné rozhodnutia musí robiť ľudská bytosť.

Článok 4 – Pravda

Každý má právo dôverovať tomu, že výroky verejných činiteľov sú pravdivé.

Článok 5 – Globalizácia

Každý má právo, aby mu boli ponúkané len také tovary a služby, ktoré sú vyrábané a poskytované v súlade so všeobecnými ľudskými právami.

Článok 6 – Žaloby o základných právach

Každý má právo podať žalobu na európske súdy, v prípade, že sú základné práva charty systematicky porušované.

Read more

Prečo je to dôležité

Zdá sa, že politika sa už nezvláda vysporiadať so šiestimi najväčšími výzvami našej doby, ktorými sú: ničenie životného prostredia, digitalizácia, moc algoritmov, systematické klamstvá v politike, nekontrolovateľná globalizácioa a ohrozenie právneho štátu. Všetci chceme žiť v prostredí, ktoré je zdravé a chránené. Chceme používať internet podľa vlastného uváženia, bez toho, aby sme boli kontrolovaní či manipulovaní; chceme dôverovať inteligentným strojom a nie byť nimi ohrozovaní. Vieme, že naša demokracia stojí na pravde a nie lži, a chceme ukončiť vykorisťovanie ľudí v globalizovanom svete. Staré európske ústavy neposkytujú jasné odpovede na obrovské zmeny posledných rokov.

Ferdinand von Schirach vo svojej knihe "Jeder Mensch" (Každý z nás) okdrýva, čo všetko leží v kompetencií ústav, najmä s ohľadom na základné práva, ktoré garantujú. Na obnovenie Ústavy pre Európu je podľa neho potrebných šesť nových základných práv.

Spomenuté výzvy sú pre jednotlivé krajiny nesmierne náročné. Preto kladú navrhované základné práva spoločnú zodpovednosť na Európsku úniu a jej členské štáty. Práve preto potrebujeme nové práva, pretože nepredstavujú len záruky, ale aj nástroje na vymáhanie týchto záruk. Každý má právo obrátiť sa na európske súdy, v prípade, že sú základné práva porušované. Ľudia tak konali všade, kde to bolo možné. Bojovali na súdoch za rovnaké zaobchádzanie a vyhrali, obhajovali svoje názory, chránili slobodu zhromažďovania, zachraňovali životy či vyhrali boj o dôstojnú smrť.

Ak chceme spoločne tvoriť budúcnosť v Európe, potrebujeme viac takýchto silných nástrojov. Potrebujeme šesť nových základných práv pre Európu. Ukážte, že to cítite rovnako a dajte nám svoj podpis!

 

Prosíme, dajte svojmu okoliu vedieť o tejto iniciatíve. Materiály na zdieľanie nájdete tu:
https://www.jeder-mensch.eu/informationen

 

Read more
PODPÍSAŤ PETÍCIU

    Sign this as
    Not you?

    Naše petície fungujú, pretože ich podporujú skutoční ľudia ako vy. Radi by sme vás informovali a posielali vám príležitostné e-maily s novinkami o tejto kampani a o ďalších kampaniach a akciách, ktoré môžu potrebovať vašu podporu. Prosím potvrďte a pripojte sa k našej komunite.


    Kliknutím na „Áno, informujte ma“ podporíte túto kampaň a vyjadríte súhlas s tým, aby WeMove Europe použila vaše osobné údaje na účely tejto kampane, vrátane odovzdania vášho mena, priezviska a krajiny pôvodu cieľovej skupine petície. Ak sa neprihlásite na odber personalizovaných aktualizácií o tejto kampani a ďalších kampaniach od spoločnosti WeMove Europe a {{ page.custom_fields.partner_agreement_name }}, vaše údaje po skončení kampane vymažeme. Pozrite si naše úplné zásady ochrany osobných údajov tu a zásady ochrany osobných údajov {{ page.custom_fields.partner_agreement_name }} tu. Vaše údaje nebudeme nikdy zdieľať so žiadnymi tretími stranami bez vášho súhlasu.