Chrońmy ludzi uciekających przed wojną!

Europejscy ministrowie spraw wewnętrznych

Petycja

Apelujemy o niezwłoczne zatwierdzenie Dyrektywy ws. ochrony tymczasowej oraz o uproszczenie procedur dla uchodźców wojennych bez względu na ich obywatelstwo i kolor skóry. Procedury muszą zostać uproszczone tak, by osoby uciekające przed wojną mogły przekroczyć granicę, nawet jeśli nie posiadają paszportu.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Aktualizacja - 14 marca 2022

3 marca europejscy ministrowie spraw wewnętrznych jednogłośnie opowiedzieli się za uruchomieniem po raz pierwszy w historii Dyrektywy o ochronie tymczasowej. Oznacza to, że obywatelki i obywatele Ukrainy oraz obywatelki i obywatele państw spoza UE mieszkający w Ukrainie, którzy nie są w stanie bezpiecznie wrócić do kraju pochodzenia, szybko otrzymają zezwolenia na pobyt w krajach UE. Będą oni mogli pracować i uzyskać dostęp do opieki medycznej. Jest to ogromne zwycięstwo dla uchodźców i migrantów na całym świecie.

Jednak, o ile rządy poszczególnych krajów nie zdecydują inaczej, pewne grupy pozostaną bez ochrony - zagraniczni studenci i pracownicy tymczasowi. Nie możemy też zapominać, że na razie jest to tylko zwycięstwo na papierze, a kluczową kwestią jest to, jak kraje UE wprowadzą tę decyzję w życie. Musimy zadbać o to, by Europa chroniła WSZYSTKICH ludzi uciekających przed wojną.

-----

W czwartek rano spotkają się europejscy ministrowie spraw wewnętrznych, by przyjąć wspólny plan wspierania uchodźców z Ukrainy.

Mamy nadzieję, że uruchomią nowe przepisy, których Unia jeszcze nigdy dotąd nie użyła. Umożliwią one osobom uciekającym przed wojną swobodne przemieszczanie się w Europie, a także dadzą dostęp do pracy, mieszkania i podstawowych usług publicznych. [1]

Jeśli ministrowie nie podejmą tej decyzji szybko, jeszcze więcej osób może zginąć. Ministrów jest 27 — my potrzebujemy zgody 15 z nich. Wiemy, że poparcie jest znaczne, ale do sukcesu wiele jeszcze brakuje.

Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekło już ponad pół miliona osób. [2] Wyjeżdżają nie tylko Ukraińcy, ale także zagraniczni studenci i ludzie, którzy wcześniej ubiegali się o azyl w Ukrainie. Europa musi ochronić ich wszystkich, bez względu na pochodzenie czy kolor skóry.

To oznacza nie tylko przyznanie tym osobom prawa pobytu i prawa do pracy w Europie, ale także usunięcie konkretnych barier na granicy, takich jak konieczność okazania paszportu. Wielu mieszkańców Ukrainy nigdy nie wyjeżdżało z kraju i nie posiada paszportu. Unia musi także zagwarantować, że osoby niebiałe i przebywający dotąd w Ukrainie cudzoziemcy nie będą gorzej traktowani. [3]

Do posiedzenia ministrów zostało mniej niż 24 godziny, a my dopilnujemy, by usłyszeli nasz apel. Petycja jest tak ustawiona, że po każdych 100 podpisach z Polski, minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński będzie otrzymywał aktualizację – więc im więcej osób podpisze, tym większą presję możemy wywrzeć.

Wezwij UE do ochrony uchodźców wojennych!

Read more

Przypisy:

 1. Tym prawem jest Dyrektywa ws. ochrony tymczasowej. To wyjątkowy środek prawny, który zapewniłby natychmiastową i tymczasową ochronę uchodźcom i wysiedleńcom spoza UE oraz osobom, które nie mają możliwości powrotu do swoich krajów pochodzenia. https://ec.europa.eu/home-affairs/policies/migration-and-asylum/common-european-asylum-system/temporary-protection_en https://www.politico.eu/article/ukraine-refugees-european-union-war-russia-temporary-protection-debate/
 2. https://news.un.org/en/story/2022/02/1112872
 3. https://www.infomigrants.net/en/post/38831/ukraine-eastern-eu-states-accused-of-discriminating-against-nonukrainian-refugees
Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.