Stop zanieczyszczeniom plastikowym granulatem!
Do Parlamentu Europejskiego, posłów i posłanek Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej
Petycja
Nawołujemy Unię Europejską do zdecydowanej walki z zanieczyszczeniami mikroplastikiem i przyjęcia kompleksowych, ambitnych przepisów, zapobiegających przedostawaniu się granulatu plastikowego do środowiska. Wzywamy, aby do nowego prawa wprowadzono następujące zapisy:
- Regulacje wobec wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ilości wykorzystywanego i transportowanego przez nich granulatu.
- Obowiązek certyfikacji i użycia środków kontrolnych dla wszystkich producentów i przewoźników mających do czynienia z granulatem plastikowym, w tym transportujących go drogą morską.
- Surowsze wymogi prewencyjne w postaci wiążących prawnie norm minimalnych, tak aby zapobiec przedostawaniu się granulatu plastikowego do środowiska.
- Oznaczenia pojemników, informujące, że zawierają one niebezpieczny dla środowiska granulat, co poszerzy świadomość na całej długości łańcucha dostaw.
- Wymóg raportów z każdego przypadku przedostania się granulatu do środowiska.
- Wymóg regularnego informowania i szkolenia wszystkich osób pracujących z granulatem
Dlaczego jest to ważne?
Gdy granulat przedostaje się do oceanu, rozprzestrzenia się na wielkie odległości, szkodząc florze i faunie morskiej. Niewielki rozmiar granulek praktycznie uniemożliwia ich sprzątnięcie. Ponadto stanowią one magnes dla toksyn i środek transportu dla bakterii czy toksycznych substancji. Potęguje to jeszcze ryzyko dla zdrowia człowieka i środowiska.
Jest to problem europejski, a nawet globalny. Organizacje pozarządowe od lat coraz częściej zgłaszają wysypy granulatu i przypadki zanieczyszczeń. Do 2060 roku produkcja plastiku ma się potroić, co dramatycznie pogorszy sytuację. [1] Do wysypu plastikowych granulek dochodzi na każdym ogniwie łańcucha wartości, od zakładów produkcyjnych i przetwórczych po instalacje recyklingowe, a także podczas transportu. W Unii Europejskiej co roku do środowiska przedostaje się szacunkowo 184 000 ton granulatu plastikowego. [2]
Potrzebujemy śmiałych posunięć Unii, by zapobiec zanieczyszczeniom i wreszcie pociągnąć sprawców do odpowiedzialności. To skandal, że podatnicy obecnie ponoszą koszt niezliczonych przypadków wysypu w całej UE. Unia musi pilnie załatać tę lukę w przepisach i ukrócić bezkarność. Przyłącz się do naszej walki o czyste, zdrowe środowisko!