Chroń lokalnych rolników: powstrzymaj umowę handlową UE-MERCOSUR!
Do Komisji Europejskiej, Rady UE, Parlamentu Europejskiego oraz władz krajów członkowskich UE
Petycja
Ze względu na udokumentowane przypadki intensywnego wylesiania Amazonii oraz łamania praw człowieka, wzywamy unijnych przywódców do wstrzymania umowy handlowej pomiędzy UE a grupą krajów Mercosur.
Dlaczego jest to ważne?
Na ulicach całej Europy protestują miliony rolników, ich traktory wyjeżdżają na drogi. Rolnictwo znalazło się w kryzysie, a rolnicy żądają pilnego rozwiązania wielu problemów. [1] Europa od dawna trwa przy niezrównoważonym modelu rolnictwa – o wiele za długo. Dziś ta sprawa jest jeszcze bardziej pilna niż kiedykolwiek przedtem. Dlatego musimy głośno zażądać polityki, która pomoże przestawić rolnictwo na zrównoważony model, który będzie chronił planetę, a wszystkim pracownikom i pracownicom sektora rolnego zapewni godne życie.
Traktat o wolnym handlu między Unią Europejską a blokiem Mercosur oznacza jeszcze większe kłopoty i poważne zagrożenie dla europejskich rolników. [2] Jeśli europejskie rynki zaleje tania wołowina, jakim kosztem to się stanie? To już wiemy: krajowi rolnicy stracą źródło utrzymania, a niszczenie Amazonii przyspieszy jeszcze bardziej niż dotąd.
Podpisz teraz, aby powstrzymać ten szkodliwy traktat.
*Petycja została zaktualizowana w lutym 2024 r. z powodu protestów rolników z całej Europy.
Przypisy:
[1] https://www.bbc.com/news/world-europe-68249099 oraz
„Jako aktywistki i aktywiści działający na rzecz środowiska i sprawiedliwości społecznej […] słyszymy i rozumiemy frustrację rolników, którzy borykają się z niskimi dochodami, brakiem perspektyw oraz z konsekwencjami dziesięcioleci niezrównoważonej polityki rolnej. Przyłączamy się do ich walki o bardziej sprawiedliwe rolnictwo i do apelu o odstąpienie od traktatu o wolnym handlu między UE a krajami grupy Mercosur.” https://www.euronews.com/green/2024/02/02/this-is-why-green-activists-joined-farmers-protests-for-fairer-eu-farming-policies
[2] Traktat UE-Mercosur jest umową o wolnym handlu zawartą między Unią Europejską a Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem – krajami wchodzącymi w skład bloku Mercosur. Więcej informacji znajdziesz tutaj (w języku angielskim): https://viacampesina.org/en/eu-mercosur-fta-a-political-agreement-at-the-expense-of-farmers/