Truciciele wytaczają procesy za ochronę klimatu. Dość tego!
Do rządów i parlamentów państw Europy, instytucji Unii Europejskiej
Petycja
Apelujemy o wycofanie się z Traktatu Karty Energetycznej i nierozszerzanie go na inne kraje! Powołując się na ten traktat, koncerny węglowe, naftowe i gazowe utrudniają przechodzenie na czystą energię. Trzeba natychmiast odebrać im to narzędzie, by nie mogły spowalniać pilnych działań klimatycznych!
Dlaczego jest to ważne?
Kraje Europy płacą firmom paliwowym olbrzymie odszkodowania. Koncerny naftowe, gazowe i węglowe domagają się łącznie ponad 7 miliardów euro za działania na rzecz klimatu. [1]
- Koncern naftowo-gazowy Rockhopper żąda 260 milionów euro od Włoch za to że zabroniły eksploatacji nowych złóż na swoim wybrzeżu.
- Koncern Ascent domaga się 120 milionów od podatników Słowenii, którzy nie chcą, by wydobycie gazu metodą szczelinowania odbywało się kosztem środowiska.
- Koncern Vattenfall pozwał Niemcy o 4,3 mld euro, gdy rząd tego kraju postanowił zamknąć elektrownie atomowe.
- A Holendrzy mają zapłacić 2,4 mld euro koncernom RWE i Uniper za to, że wycofują się ze spalania węgla. [2]
Czas na uniknięcie katastrofy klimatycznej szybko się kończy. [2] Jednak koncerny paliwowe szantażują nasze państwa groźbą procesów i niebotycznych odszkodowań. W ten sposób blokują podejmowanie decyzji, które są konieczne dla ratowania klimatu.
Traktat Karty Energetycznej to relikt przeszłości – tak samo jak paliwa kopalne. Pochodzi z czasów, gdy władze państw wciąż negowały zmianę klimatu. Teraz jednak koncerny paliwowe i wydobywcze chwytają się go jak ostatniej deski ratunku, bo ten traktat chroni ich zyski.
Niestety, ochrona zysków oznacza w tym przypadku wytaczanie procesów rządom, które na pierwszym miejscu stawiają dobro ludzi i planety. Gdy państwo przegrywa taki proces, musi wypłacić wysokie odszkodowanie z naszych podatków. Publiczne pieniądze powinny finansować zielone inwestycje, szkoły i szpitale – a nie napełniać kieszenie koncernów, które ściągają na nas katastrofę klimatyczną.
Ale ci wielcy truciciele zaczynają tracić grunt pod nogami. Z toksycznego traktatu wycofały się już Włochy, a wielu europosłów popiera nasz apel. Teraz muszą zająć stanowisko rządy poszczególnych krajów. Dlatego chcemy, by nasi ministrowie usłyszeli, co mamy im do powiedzenia, zanim podejmą decyzję.
Przypisy:
- Koncern naftowo-gazowy Rockhopper żąda 260 milionów euro od Włoch, które zabroniły eksploatacji nowych złóż na swoim wybrzeżu. Koncern Ascent domaga się 120 milionów od podatników Słowenii, którzy nie chcą, by wydobycie gazu metodą szczelinowania odbywało się kosztem środowiska. Koncern Vattenfall pozwał Niemcy o 4,3 mld euro, gdy rząd tego kraju postanowił zamknąć elektrownie atomowe. A Holendrzy mają zapłacić 2,4 mld euro koncernom RWE i Uniper za to, że wycofują się ze spalania węgla!
https://energy-charter-dirty-secrets.org/#section5
https://friendsoftheearth.eu/press-release/uk-fracking-company-sues-slovenia-over-environmental-protection/
https://www.investigate-europe.eu/en/2021/ect/
https://www.euractiv.com/section/energy/news/energy-charter-treaty-strikes-again-as-uniper-sues-netherlands-over-coal-phase-out/
https://www.euractiv.com/section/energy/news/germanys-rwe-uses-energy-charter-treaty-to-challenge-dutch-coal-phase-out/ - https://energy-charter-dirty-secrets.org/#section5
Partnerzy: