Uber, już wystarczy!

Do Parlamentu Europejskiego oraz przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej

Petycja

Przestańcie słuchać Ubera i innych lobbystów platformy online. Nadszedł czas, by stworzyć nowe prawo UE, gwarantujące pracownikom platform online pełne prawa pracownicze.

Proponowana dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy w platformach online to dobry początek, ale to wciąż za mało. Potrzebujemy silnego domniemania stosunku pracy dla osób wykonujących pracę poprzez platformy online. Umożliwi to pracownikom poleganie na umowie oraz uchroni samozatrudnionych przed koniecznością podporządkowania się platformie.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

W ciągu kilku lat Uber całkowicie zmienił prawo pracy w wielu krajach na całym świecie. Jak to się stało? Ostatnie przecieki znane jako “akta Ubera” pokazują, że łamali zasady, oszukiwali policję i potajemnie lobbowali polityków wysokiego szczebla, aby im pomogli. [1]

Pomogło to Uberowi osiągnąć masową i szybką ekspansję, przynosząc firmie fortunę, jednocześnie wykorzystując swoich pracowników. Ich pracownicy mają niskie wynagrodzenie oraz nie mają podstawowych praw pracowniczych, takich jak zasiłek chorobowy lub urlopowy, emerytura lub urlop rodzicielski.

W zeszłym roku UE próbowała temu zaradzić, proponując nowe prawo, aby zapewnić pracownikom Ubera i innych platform takie same prawa jak innym pracownikom. Ale Uber zrobił wszystko, co mógł, by powstrzymać nowe przepisy, nawet korzystając z pomocy jednego z ich największych zwolenników, prezydenta Francji Emmanuela Macrona. [2]

Ale nowe informacje są tak szokujące, że ustawodawcy UE zwrócili uwagę na sprawę. Teraz mamy szansę popchnąć nowe prawo do przodu i uzyskać prawdziwe prawa dla pracowników Ubera i innych platform online w Europie. To może być przełom, ale nie wydarzy się bez presji opinii publicznej.

Read more

Przypisy:

  1. https://www.theguardian.com/news/2022/jul/10/uber-files-leak-reveals-global-lobbying-campaign
  2. https://www.etuc.org/en/pressrelease/uber-files-meps-must-investigate-anti-worker-eu-lobbying

Partnerzy:

Confedewration syndicat european trade union

Podpisz petycję

    Witaj,
    To nie Ty?

    Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


    Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.