Sprawiedliwość to sprawa każdego z nas

Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej

Petycja

Domagamy się prawa, które:

 1. Sprawi, że koncerny będą szanować prawa człowieka, środowisko i klimat.
 2. Nałoży na firmy surowe obowiązki, aby zapobiegać szkodom i je eliminować.
 3. Nałoży na spółki-matki odpowiedzialność za szkody na dowolnym etapie ich łańcucha dostaw. Żadnych luk!
 4. Zagwarantuje związkom zawodowym zbiorowe negocjacje, a przedstawicielom pracowników realny głos w zakresie należytej staranności na każdym kroku.
 5. Zmusi firmy do ograniczania emisji w swoich działaniach.
 6. Chroni planetę poprzez pociąganie firm do odpowiedzialności za wszelkie szkody wyrządzone środowisku.
 7. Stosuje wymogi należytej staranności do wszystkich relacji biznesowych wzdłuż ich łańcuchów działań.
 8. Umożliwia osobom poszkodowanym przez złe praktyki biznesowe, związkom zawodowym i społeczeństwu obywatelskiemu dochodzenie sprawiedliwości w sądach UE.
 9. Konsultuje się ze wszystkimi, na których działalność biznesowa ma lub może mieć wpływ i w razie potrzeby uzyskuje ich zgodę.
 10. Daje organom ścigania uprawnienia do dokładnego badania i nakładania sankcji na firmy.
Read more

Dlaczego jest to ważne?

Unia Europejska twierdzi, że chce chronić prawa człowieka i wytyczać drogę do zrównoważonej przyszłości.

Ale europejskie firmy od dziesięcioleci wyzyskują pracowników, zwłaszcza w biedniejszych krajach. Przesiedlają społeczności, pozostawiając je bez domów i sposobów na przetrwanie. Lub ścinają wiekowe drzewa dla zysku korporacji. Więc jesteśmy sceptyczni.

Ludzie i planeta zbyt długo płaciły cenę za nieuczciwe korporacje. I szczerze mówiąc, mamy już dość.

Sprawiedliwszy świat jest możliwy. Taki, w którym biznes szanuje prawa pracowników oraz życie i środki do życia społeczności, wyciąga producentów z ubóstwa i pozwala prosperować planecie. Taki, w którym ludzie na całym świecie mogą dochodzić sprawiedliwości, jeśli zostali skrzywdzeni przez zły biznes.

Dzięki przepisom, które pociągają firmy do odpowiedzialności, produkty, których potrzebujemy, nie będą już skażone cierpieniem i zniszczeniem.

Na początku 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała ustawę, która przekształci odpowiedzialność korporacyjną w rzeczywistość. Ale to dopiero pierwszy krok do oczyszczenia łańcuchów dostaw opartych na eksploatacji.

Potrzebujemy teraz Waszej pomocy, aby przeciwstawić się lobbystom korporacyjnym ciężko pracującym za kulisami nad osłabieniem przepisów.

Musimy bronić zasad, które naprawdę czynią biznes bardziej sprawiedliwym. Zasad, które działają dla Ciebie, nas i planety, na której polegamy. Ponieważ sprawiedliwość to sprawa każdego z nas. [1]

Read more

Przypisy:

 1. https://justice-business.org/

Partnerzy:

Pełną listę organizacji partnerskich znajdziesz tutaj: https://justice-business.org/about/

Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.