Politycy: pokażcie koncernom paliwowym drzwi!

Posłanki i posłowie do Parlamentu Europejskiego

Petycja

Ceny energii rosną. Coraz więcej osób nie stać na ogrzanie mieszkania. Tymczasem koncerny paliwowe wydają miliony euro na sabotowanie projektów, które wsparłyby nas w tym kryzysie. Dlatego domagamy się od politycznych przywódców Europy zerwania wszelkich relacji z lobbystami przemysłu paliwowego. W szczególności żądamy:

 1. Odebrania lobbystom koncernów paliwowych dostępu do instytucji Unii Europejskiej, poczynając od natychmiastowego pozbawienia ich wejściówek.
 2. Stworzenia ram, które uregulują w instytucjach UE konflikty interesów w sprawach dotyczących polityki klimatycznej i energetycznej, podobnie jak to uczyniono w stosunku do lobbingu koncernów tytoniowych dotyczącego polityki zdrowotnej.
 3. Ustanowienia w ramach UE doradczego zespołu roboczego do spraw klimatu i polityki społecznej, w skład którego wejdą organizacje pozarządowe, ugrupowania zajmujące się ubóstwem energetycznym i związki zawodowe. Ich obecność ma zagwarantować, że zespół roboczy będzie działał na rzecz sprawiedliwości społecznej i klimatycznej.
Read more

Dlaczego jest to ważne?

W Brukseli roi się od lobbystów koncernów paliwowych. Nigdy nie było ich aż tylu. [1] Dzień i noc urabiają polityków, by nie porzucali węgla i gazu na rzecz czystej energii.

A właśnie teraz przemysł paliwowy notuje rekordowe, nadmiarowe zyski, podczas gdy tak w wielu z nas stoi przed nieludzkim wyborem – ogrzać mieszkanie czy kupić jedzenie. [2]

Ale jest i dobra wiadomość: nigdzie nie jest powiedziane, że dostęp lobbystów do polityków ma być nieograniczony. Już wcześniej zamknięto drzwi dla lobbystów z rosyjskich firm naftowych. [3] Teraz wyprośmy z polityki wszystkie koncerny paliwowe, bo wyrządzają ludziom i planecie gigantyczne szkody.

Nie mamy czasu do stracenia. Lobbyści koncernów paliwowych próbują storpedować plany, które pomogłyby zwykłym ludziom przetrwać zimę – takie jak limitowanie cen energii albo opodatkowanie nadzwyczajnych zysków korporacji. [4] Domagamy się, by europejscy politycy NATYCHMIAST zerwali wszystkie relacje z lobbystami od brudnej energii.

Przez całe dziesięciolecia giganci paliwowi wydawali miliony euro, by blokować przechodzenie na energię ze źródeł odnawialnych i nie pozwolić Europie uniezależnić się od gazu. Koncerny paliwowe używają dziś tych samych metod, które kiedyś stosował przemysł tytoniowy: sponsorują imprezy dla polityków, stosują “ekościemę” i publikują wątpliwej jakości badania, które umniejszają zagrożenia związane ze zmianą klimatu. [5]

Teraz walczą o utrzymanie wysokich cen gazu – a koszty ponoszą rodziny w całej Europie. Tak dłużej być nie może. Ograniczmy rozpasanie koncernów i odbierzmy im dostęp do polityków.

Powiedz polity(cz)kom, że w polityce nie ma miejsca dla paliwowych lobbystów. Pierwszy i konieczny krok to odebranie im wejściówek do unijnych instytucji.

Read more

Przypisy:

 1. Od lutego 2022 roku przywódcy Komisji Europejskiej odbyli ponad 100 spotkań z lobbystami przemysłu paliwowego – średnio spotykali się z nimi co drugi dzień: https://corporateeurope.org/en/2022/10/fuelling-cost-living-crisis
  Na szczycie COP27 w 2022 roku delegacje koncernów paliwowych przewyższały liczebnością krajowe delegacje niemal wszystkich państw: https://www.euronews.com/green/2022/11/10/fossil-fuel-lobbyists-outnumber-almost-every-national-delegation-at-cop27-data-shows
 2. https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/analysis-forget-showering-its-eat-or-heat-for-shocked-europeans-hit-by-energy-crisis/
 3. https://euobserver.com/eu-political/155120
 4. https://corporateeurope.org/en/2022/11/how-gas-lobby-fuelling-cost-living-crisis
 5. https://edition.cnn.com/2021/05/13/business/exxon-climate-change-harvard/index.html

Partnerzy:

Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.