Dość dewastacji rumuńskich lasów

Do europejskiego komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusa Sinkevičiusa

Petycja zainicjowana przez [% inititator_name %]

Petycja

Zwracamy się o zatrzymanie dewastacji lasów pierwotnych i starodrzewów na terenie Rumunii oraz nałożenie moratorium na wycinkę trwającą na obszarach Natura 2000.

Ponadto wzywamy do zaskarżenia Rumunii do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z uwagi na to, że rząd rumuński nie przejawia chęci zatrzymania trwającej dewastacji chronionych lasów, pomimo wszczęcia procedury naruszeniowej cztery lata temu.

Nawet jeśli dla dziesiątków tysięcy hektarów ściętych drzew jest już za późno, wciąż możemy ochronić ostatnie prastare lasy Rumunii. Wciąż możemy interweniować i zadbać o rumuńskie, a zatem i europejskie lasy pierwotne i starodrzewy.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Lasy pierwotne i starodrzewy na terenie Rumunii wciąż są wycinane bez poszanowania dla ich znaczenia ekologicznego, przyrodniczego i klimatycznego. Nie dokonano odpowiedniej oceny tych działań, nie ujawniono też publicznie ich zakresu ani legalności.

Wiele chronionych gatunków zwierząt polega na tych lasach do przetrwania. Rumuńskie lasy karpackie stanowią globalne dziedzictwo przyrodnicze wszystkich ludzi. Trzeba je chronić, by powstrzymać zmianę klimatu i utratę bioróżnorodności. Lasy te są cennymi składowiskami związków węgla. Magazynują w sobie między innymi miliony ton dwutlenku węgla, wzbogacają atmosferę tlenem i chronią glebę przed erozją, zatrzymując w niej wodę.

Analiza zaledwie 0.01% pozwoleń na wycinkę z ostatnich dwóch lat wykazała, że z pięciu obszarów chronionych Natura 2000 wycięto ponad 60 tysięcy metrów sześciennych drzew – czyli tyle drzew ile zmieściłoby się na powierzchni 420 boisk piłkarskich. [1]

Biorąc pod uwagę systemowy charakter problemu, należy pociągnąć do odpowiedzialności władze Rumunii.

Zaledwie 3% terenów zalesionych Unii Europejskiej pokrywają lasy pierwotne i starodrzewy. To jedne z najbogatszych systemów leśnych UE. [2] Powierzchnia lasów pierwotnych i starodrzewów w Rumunii należy do największych spośród państw członkowskich UE: to potencjalnie nawet 525 tysiące hektarów. Około 300 tysięcy hektarów rumuńskich lasów znajduje się w obszarach Natura 2000. [3]

10 września 2023 roku minęły cztery lata od czasu, gdy proekologiczne organizacje pozarządowe EuroNatur, Agent Green i ClientEarth powiadomiły komisarza UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusa Sinkevičiusa o niszczeniu chronionych lasów w Rumunii (skarga zarejestrowana pod numerem ewidencyjnym CHAP(2019)02656).

Po skardze Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Rumunii (zarejestrowaną pod numerem INFR(2020)2033), wysyłając zawiadomienie w lutym 2020 roku i uzasadnienie w lipcu 2020 roku.

Od tego czasu nic nie zmieniło się na lepsze – wręcz przeciwnie!

Potrzebujemy więc Twojego wsparcia, aby wynieść tę sprawę na szczyt listy politycznych priorytetów. 

Podpisz petycję i daj Unii Europejskiej znać, że nie popierasz dewastacji lasów!

Read more

Partnerzy:

Podpisz petycję

    Witaj,
    To nie Ty?

    Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


    Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.