Chroń lokalnych rolników: powstrzymaj umowę handlową UE-MERCOSUR!

Do Komisji Europejskiej, Rady UE, Parlamentu Europejskiego oraz władz krajów członkowskich UE

Petycja

Ze względu na udokumentowane przypadki intensywnego wylesiania Amazonii oraz łamania praw człowieka, wzywamy unijnych przywódców do wstrzymania umowy handlowej pomiędzy UE a grupą krajów Mercosur.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Na ulicach całej Europy protestują miliony rolników, ich traktory wyjeżdżają na drogi. Rolnictwo znalazło się w kryzysie, a rolnicy żądają pilnego rozwiązania wielu problemów. [1] Europa od dawna trwa przy niezrównoważonym modelu rolnictwa – o wiele za długo. Dziś ta sprawa jest jeszcze bardziej pilna niż kiedykolwiek przedtem. Dlatego musimy głośno zażądać polityki, która pomoże przestawić rolnictwo na zrównoważony model, który będzie chronił planetę, a wszystkim pracownikom i pracownicom sektora rolnego zapewni godne życie.

Traktat o wolnym handlu między Unią Europejską a blokiem Mercosur oznacza jeszcze większe kłopoty i poważne zagrożenie dla europejskich rolników. [2] Jeśli europejskie rynki zaleje tania wołowina, jakim kosztem to się stanie? To już wiemy: krajowi rolnicy stracą źródło utrzymania, a niszczenie Amazonii przyspieszy jeszcze bardziej niż dotąd.

Podpisz teraz, aby powstrzymać ten szkodliwy traktat.


*Petycja została zaktualizowana w lutym 2024 r. z powodu protestów rolników z całej Europy.

Read more

Przypisy:

[1] https://www.bbc.com/news/world-europe-68249099 oraz 

„Jako aktywistki i aktywiści działający na rzecz środowiska i sprawiedliwości społecznej […] słyszymy i rozumiemy frustrację rolników, którzy borykają się z niskimi dochodami, brakiem perspektyw oraz z konsekwencjami dziesięcioleci niezrównoważonej polityki rolnej. Przyłączamy się do ich walki o bardziej sprawiedliwe rolnictwo i do apelu o odstąpienie od traktatu o wolnym handlu między UE a krajami grupy Mercosur.” https://www.euronews.com/green/2024/02/02/this-is-why-green-activists-joined-farmers-protests-for-fairer-eu-farming-policies

[2] Traktat UE-Mercosur jest umową o wolnym handlu zawartą między Unią Europejską a Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem – krajami wchodzącymi w skład bloku Mercosur. Więcej informacji znajdziesz tutaj (w języku angielskim): https://viacampesina.org/en/eu-mercosur-fta-a-political-agreement-at-the-expense-of-farmers/

Partnerzy:

Podpisz petycję

    Witaj,
    To nie Ty?

    Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


    Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.