STOP samowoli Big Tech!

Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej

Petycja

Żądamy od przywódców UE przyjęcia skutecznej Ustawy o Usługach Cyfrowych, która będzie stanowić pierwszą linię obrony przed szkodami, jakie powodują koncerny z sektora Big Tech. Oto, co taka ustawa musi uczynić:

 • Sprawić, że prawda zabrzmi głośniej od kłamstw. Nie można pozwalać, by automatyczne systemy platform internetowych stawały się tubą nagłaśniającą fałsz, oszustwa i nienawiść.
 • Położyć kres inwigilacji. Wielkie firmy internetowe śledzą każdy nasz krok w sieci i wykorzystują te informacje, by zarabiać miliardy na reklamach.
 • Zwrócić realną kontrolę użytkownikom. Korporacje nie mogą mieć większej władzy i wpływów niż rządy państw i ludzie, którzy te rządy demokratycznie wybrali. Potrzebujemy nowych mechanizmów, które sprawią, że to ludzie, a nie korporacje, będą decydować o tym, jak działa Internet.
Read more

Dlaczego jest to ważne?

My, obywatelki i obywatele Europy, domagamy się technologii, która będzie nam służyła, a nie narażała nas, nasze społeczności i demokrację na niebezpieczeństwo.

Żądamy, by wielkie koncerny internetowe, które z naszych danych uczyniły broń przeciw nam, zerwały z tym ogromnie szkodliwym modelem biznesowym.

Domagamy się lepszego Internetu, który zapewni wszystkim ludziom dostęp do żywotnych informacji i infrastruktury oraz umożliwi im komunikację i uczestnictwo w życiu sieciowych społeczności, a nie będzie ich redukować do roli produktów w perfidnej ekonomii inwigilacji.

Domagamy się świata, w którym garstka miliarderów nie będzie mogła bez ograniczeń i bez obawy o konsekwencje wpływać na losy miliardów ludzi drobnymi zmianami algorytmów swoich platform.

Apelujemy do wszystkich osób, które monitorują i tworzą w Europie prawo: stańcie po stronie obywateli, których jesteście przedstawicielami. Podejmijcie wszelkie konieczne działania, by powściągnąć nadużycia wielkich koncernów technologicznych i chronić nasze fundamentalne prawa, szczególnie prawo wszystkich ludzi do wolności wypowiedzi.

Przypominamy, że waszym obowiązkiem jest chronić nas, a nie zyski internetowych gigantów, którzy pozostają bezkarni, choć działają w granicach naszych państw.

Tę petycję popiera koalicja ponad 100 organizacji: www.peoplesdeclaration.net

Read more
Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.