STOP samowoli Big Tech!
Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej
Petycja
Żądamy od przywódców UE przyjęcia skutecznej Ustawy o Usługach Cyfrowych, która będzie stanowić pierwszą linię obrony przed szkodami, jakie powodują koncerny z sektora Big Tech. Oto, co taka ustawa musi uczynić:
- Sprawić, że prawda zabrzmi głośniej od kłamstw. Nie można pozwalać, by automatyczne systemy platform internetowych stawały się tubą nagłaśniającą fałsz, oszustwa i nienawiść.
- Położyć kres inwigilacji. Wielkie firmy internetowe śledzą każdy nasz krok w sieci i wykorzystują te informacje, by zarabiać miliardy na reklamach.
- Zwrócić realną kontrolę użytkownikom. Korporacje nie mogą mieć większej władzy i wpływów niż rządy państw i ludzie, którzy te rządy demokratycznie wybrali. Potrzebujemy nowych mechanizmów, które sprawią, że to ludzie, a nie korporacje, będą decydować o tym, jak działa Internet.
Dlaczego jest to ważne?
My, obywatelki i obywatele Europy, domagamy się technologii, która będzie nam służyła, a nie narażała nas, nasze społeczności i demokrację na niebezpieczeństwo.
Żądamy, by wielkie koncerny internetowe, które z naszych danych uczyniły broń przeciw nam, zerwały z tym ogromnie szkodliwym modelem biznesowym.
Domagamy się lepszego Internetu, który zapewni wszystkim ludziom dostęp do żywotnych informacji i infrastruktury oraz umożliwi im komunikację i uczestnictwo w życiu sieciowych społeczności, a nie będzie ich redukować do roli produktów w perfidnej ekonomii inwigilacji.
Domagamy się świata, w którym garstka miliarderów nie będzie mogła bez ograniczeń i bez obawy o konsekwencje wpływać na losy miliardów ludzi drobnymi zmianami algorytmów swoich platform.
Apelujemy do wszystkich osób, które monitorują i tworzą w Europie prawo: stańcie po stronie obywateli, których jesteście przedstawicielami. Podejmijcie wszelkie konieczne działania, by powściągnąć nadużycia wielkich koncernów technologicznych i chronić nasze fundamentalne prawa, szczególnie prawo wszystkich ludzi do wolności wypowiedzi.
Przypominamy, że waszym obowiązkiem jest chronić nas, a nie zyski internetowych gigantów, którzy pozostają bezkarni, choć działają w granicach naszych państw.
Tę petycję popiera koalicja ponad 100 organizacji: www.peoplesdeclaration.net