Potrzebujemy ostrzejszych przepisów i pełnego dochodzenia w sprawie katarskiego skandalu korupcyjnego!

Elżbieta Katarzyna ŁUKACIJEWSKA, Andrzej HALICKI, Danuta Maria HÜBNER, Adam JARUBAS, Bartosz ARŁUKOWICZ, Janina OCHOJSKA, Ewa KOPACZ, Jerzy BUZEK, Jarosław Kalinowski, Janusz LEWANDOWSKI, Krzysztof HETMAN, Tomasz FRANKOWSKI, Jan OLBRYCHT, Radosław SIKORSKI, Jarosław DUDA, Magdalena ADAMOWICZ oraz Róża Gräfin von THUN UND HOHENSTEIN

Petycja

Pilnie potrzebujemy pełnego dochodzenia w sprawie katarskiego skandalu korupcyjnego oraz surowszych zasad walki z korupcją i łapówkarstwem w Europie.
Read more

Dlaczego jest to ważne?

“Worki z pieniędzmi” zostały znalezione w domach czterech europejskich polityków. [1] Podejrzewa się, że zapłacono im setki tysięcy euro, by działali na zlecenie katarskiego rządu. Jeśli to prawda, jest to jeden z największych skandali lobbingowych w historii Europy.

Do tego skandalu korupcyjnego mogło dojść tylko dlatego, że europejskie przepisy dotyczące lobbingu są słabe i przestarzałe. [2]

Skandal wokół katarskich łapówek musi być sygnałem ostrzegawczym. Stawką jest wiarygodność całej Unii Europejskiej.

Jeśli nie zmienimy zasad gry, taka sytuacja może się powtarzać. Pilnie potrzebujemy pełnego śledztwa w sprawie skandalu i surowszych zasad walki z korupcją i łapówkarstwem.

W sercu Europy istnieje ogromna nierównowaga sił, która stawia lobbystów ponad grupami obywatelskimi takimi jak nasza. Wiemy na przykład, że 75% wszystkich spotkań Komisji Europejskiej odbywa się z udziałem korporacyjnych lobbystów - i to nawet nie licząc przedstawicieli reżimów takich jak Katar. [3]

Ale właśnie teraz mamy wyjątkową okazję, by na nowo napisać zasady systemu. Ten skandal skupia uwagę mediów - wszystkie oczy zwrócone są na Brukselę. To nasza szansa, by zaapelować o większą przejrzystość i lepsze zasady. [4] Musimy usunąć pieniądze z polityki i oddać więcej władzy zwykłym ludziom, takim jak Ty i ja. Ale nie osiągniemy tego, jeśli nie zrobimy teraz dużo hałasu.

 

Przypisy:

 1. https://wiadomosci.onet.pl/politico/najbardziej-szokujacy-skandal-w-brukseli-przekrety-z-mundialem-w-tle/txv4h1d
 2. https://www.euronews.com/my-europe/2022/12/12/calls-for-eu-lobbying-rules-to-be-reformed-grow-as-corruption-scandal-rocks-brussels
 3. https://transparency.eu/wp-content/uploads/2016/10/Lobby-Meetings-European-Commission.pdf
 4. https://www.alter-eu.org/sites/default/files/documents/open%20letter%20kaili%20corruption%20scandal_151222_0.pdf
Read more
Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.