Europa wolna od toksyn!

Do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej; Roberty Metsoli, przewodniczącej Parlamentu Europejskiego; premiera Alexandra De Croo i belgijskej prezydencji w Radzie UE; Komisji Europejskiej; Parlamentu Europejskiego; oraz do przywódców państw członkowskich UE

Petycja

Wzywamy do zaangażowania się na rzecz Europy wolnej od toksyn oraz pilne podjęcie działań w sprawie toksycznych substancji chemicznych znajdujących się w środowisku, powietrzu, wodzie i w ludzkich organizmach. Potrzebne jest:

 • Pełne wdrożenie obietnic Unii Europejskiej dotyczących strategii w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju w celu zapewnienia Europy wolnej od toksyn do 2030 r.

 • Szczególny nacisk należy położyć na naprawę przestarzałych przepisów dotyczących kontroli chemikaliów, REACH, aby zapewnić szybki zakaz stosowania najbardziej szkodliwych chemikaliów w produktach konsumenckich.

 • Pełne wdrożenie planu działania Unii Europejskiej na rzecz wycofywania PFAS, w tym wspieranie i ułatwianie powszechnego zakazu PFAS, a także zakazu PFAS w prawodawstwie sektorowym, takim jak zabawki, kosmetyki, opakowania i materiały mające kontakt z żywnością.

 • Pomoc społecznościom dotkniętym wiecznym zanieczyszczeniem chemicznym i zapewnienie dokładnego monitorowania, rekultywacji, sanitacji gleby, zdrowia i innych planów w odpowiedzi na ich potrzeby. Pociągnięcie do odpowiedzialności producentów zanieczyszczających PFAS i powiązanych z nimi firm.
Read more

Dlaczego jest to ważne?

 

Nic nie trwa wiecznie – oprócz przemysłowo wytwarzanych toksycznych chemikaliów z grupy PFAS. Codziennie jesteśmy narażeni_one na kontakt z tymi „wiecznymi chemikaliami”, bo znajdują się w wielu produktach, od opakowań żywności po patelnie i płaszcze przeciwdeszczowe. [1]

 Nic zatem dziwnego, że w organizmach ludzi w całej Europie wykrywa się wysoki poziom tych groźnych dla zdrowia substancji, mogących powodować szereg groźnych chorób, takich jak nowotwory, problemy z płodnością i wady wrodzone [2]

 Ale wielkich koncernów – 3M, Dupont i Bayer-Monsanto – to nie obchodzi. Nadal używają tych związków chemicznych i od dziesięcioleci okłamują nas, gdy pytamy, jaki mają wpływ na wodę, powietrze i nasze zdrowie.

 Te i inne firmy od 50 lat ukrywają wyniki badań ryzyka związanego z tymi chemikaliami. Nie informują o nich nawet pracowników własnych fabryk! [3] Jakiś czas temu prawdę o tych substancjach ujawnili dziennikarze. Teraz więc koncerny chemiczne wydają 20 milionów euro rocznie na lobbing w Unii Europejskiej – by politycy nie wprowadzili zakazu stosowania tych „wiecznych” substancji. [4]

I co gorsza, jak dotąd stawiają na swoim. W Europie powstał już plan zaktualizowania tego przestarzałego, nieefektywnego i powolnego prawa kontroli chemikaliów oraz zakazania tych i innych szkodliwych substancji, ale od dawna leży on w szufladzie pod warstwą kurzu! Europejscy politycy muszą zacząć wdrażać ten plan.

Zegar tyka. Już za cztery miesiące europosłowie i europosłanki staną do kolejnych wyborów. Jeśli zobaczą, że wiele tysięcy ludzi z całej Europy oczekuje szybkiego rozwiązania tego problemu, będą musieli nas wysłuchać. Podpisz apel o Europę wolną od toksyn!

Read more

Partnerzy:

         

Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.