Uznajmy ekobójstwo za przestępstwo!
Do polskiego rządu
Petycja zainicjowana przez [% inititator_name %]
Petycja
Apelujemy do polskiego rządu o wprowadzenie w krajowych kodeksach prawa karnego osobnej kategorii przestępstwa, jakim jest ekobójstwo. Apelujemy również o uznanie ekobójstwa za przestępstwo przez Międzynarodowy Trybunał Karny. [1]
Dlaczego jest to ważne?
Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Unia Europejska wprowadziła zasady, które pozwalają karać za niszczenie środowiska na masową skalę wysokimi grzywnami, a nawet więzieniem! [1]
Teraz kraje członkowskie UE mają dwa lata na wpisanie tych przepisów do swoich kodeksów karnych. Ale mogą również sprawić, że ich prawo krajowe będzie surowsze.
Nowe unijne zasady to dobry początek, ale ograniczają definicję ekobójstwa – niszczenia planety na masową skalę – do zaledwie 20 konkretnych czynów. [2] Takie zawężenie pozwoli nadal bezkarnie dewastować środowisko – wystarczy, że sprawcy ekobójstwa nazwą swoje działania nieco inaczej.
Oto, co możemy zrobić: każde państwo UE może przyjąć w swoim prawie krajowym szerszą definicję ekobójstwa, która nie będzie zamkniętą listą. Szeroka definicja pozwoli sądom karać za wszelkie zbrodnie przeciwko planecie i środowisku – by ludzie odpowiedzialni za nie wreszcie zaczęli ponosić konsekwencje.
Jeśli tysiące z nas dołączą do tego apelu, politycy poczują presję, by wyjść poza minimum wyznaczone przez przepisy Unii Europejskiej i przyjąć ambitniejsze prawo krajowe, które naprawdę zacznie chronić planetę.
Czy dołączysz i wezwiesz kraje Europy, by zaczęły skutecznie karać za niszczenie środowiska, w którym żyjemy?
Przypisy:
[1] „Ekobójstwo” to każda ludzka działalność, która powoduje olbrzymie straty i zniszczenia w środowisku, na przykład wycieki ropy, wylesianie albo zanieczyszczanie gleby.
Chociaż pojęcie „ekobójstwa” nie pojawia się w uzgodnionym tekście, jego preambuła stwierdza, że intencją nowego prawa jest kryminalizacja „czynów porównywalnych z ekobójstwem”. Chodzi o działania, które powodują rozległe, poważne i nieodwracalne lub długotrwałe szkody w dużych lub ważnych ekosystemach lub siedliskach albo degradację jakości powietrza, gleby lub wody.
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/PE-82-2023-INIT/pl/pdf
[2] Pełną listę czynów podlegających karze zawiera Artykuł 3. dyrektywy, „Przestępstwa”: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-16069-2023-INIT/en/pdf
[3] https://website.wemove.eu/pl/victories/ekobojstwo-przestepstwo