Zakażmy prywatnych odrzutowców!

Do europejskich przywódców

Petycja

Emisje, jakie generują loty prywatnymi odrzutowcami, wyrządzają planecie olbrzymie szkody. Wszyscy płacimy cenę za luksusowy tryb życia najbogatszych. To skandal, który nie może dłużej trwać. Apelujemy o:

 • wprowadzenie zakazu lotów prywatnymi odrzutowcami,
 • likwidację programów lojalnościowych, które stwarzają zachęty do nadmiernego korzystania z przelotów,
 • opodatkowanie częstych przelotów.

W ten sposób sprawimy, że wąska grupa najbogatszych poniesie koszty nadmiernych zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych, które powoduje.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Szokujący fakt: Zaledwie 1% ludzi odpowiada za POŁOWĘ toksycznych emisji z transportu powietrznego. [1]

A gdy nam coraz trudniej związać koniec z końcem, sprzedaż prywatnych odrzutowców wystrzeliła w górę! [2]

Miliarderzy tacy jak Elon Musk i Jeff Bezos odpowiadają za oburzające poziomy emisji wynikające z ich luksusowego trybu życia.

Ale wiesz co? Nie musimy na to pozwalać. Rozwiązanie jest proste: trzeba ograniczyć emisje generowane przez prywatne odrzutowce. Oznacza to zamknięcie europejskich lotnisk dla prywatnych odrzutowców, opodatkowanie częstych podróży lotniczych i likwidację rabatów dla osób często latających samolotami.

Wiemy, że to możliwe. Niedawno aktywistom klimatycznym udało się doprowadzić do tego, że wielkie lotnisko Schiphol w Amsterdamie przestało obsługiwać prywatne odrzutowce. [3] Powtórzmy ten sukces, by radykalnie obniżyć emisje, jakie generuje luksus najbogatszych.

Read more

Przypisy:

 1. Gossling, S and Humpe, A (2020). “The global scale, distribution and growth of aviation: Implications for climate change”. Global Env. Change 65 (2020) 102194.
  ttps://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0959378020307779
 2. https://www.theguardian.com/world/2023/may/01/private-jet-sales-likely-to-reach-highest-ever-level-this-year-report-says
 3. https://time.com/6276617/schiphol-amsterdam-airport-ban-private-jets/

Partnerzy:

Stay Grounded Logo

Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.