Bank Raiffeisen musi opuścić Rosję!

Do zarządu Raiffeisen Bank International

Petycja

Apelujemy do zarządu Raiffeisen Bank International o niezwłoczne zaprzestanie działalności na terenie Federacji Rosyjskiej, uznanej przez Parlament Europejski za kraj sponsorujący terroryzm.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Raiffeisen, największy europejski bank działający w Rosji, płaci tam miliony euro w podatkach, wspierając reżim Putina i uczestniczy w finansowaniu rosyjskiej machiny wojennej. Po inwazji Rosji na Ukrainę zyski Banku Raiffeisen wystrzeliły w górę. Dziś bank gra na dwie strony: działa w krajach Europy, a jednocześnie czerpie korzyści z pozostania w Rosji. [1] Wiele zachodnich firm już wycofało się z Rosji. Są wśród nich także banki, na przykład francuski BNP Paribas. [2]

Putin wielokrotnie dowiódł, jak okrutna i bezwzględna jest jego dyktatura. Rosja dopuściła się zbrodni wojennych, takich jak umyślne ataki na szpitale i przymusowe deportacje dzieci. Niedawno rodzice Nawalnego pochowali syna. Przywódcy UE nie wątpią, że za śmierć uwięzionego opozycjonisty odpowiedzialny jest putinowski reżim. [3] A jednak, mimo tych oczywistych zbrodni zarząd Banku Raiffeisen nadal nie wycofał się z Rosji.

Wiemy, że Bank Raiffeisen dba o swój publiczny wizerunek. Od pewnego czasu przedstawiciele banku zabiegają w rządzie Ukrainy o wykreślenie z czarnej listy „sponsorów wojny”. [4] Bank rozumie zatem, że dalsza działalność w Rosji poważnie nadszarpnie jego reputację w Europie.

Nasz zbiorowy nacisk pokaże, że cała Europa bacznie przygląda się, co zrobi bank. Nie będziemy dłużej znosić hipokryzji i oczekujemy właściwej reakcji. Razem możemy zmusić Bank Raiffeisen, by przestał finansować machinę wojenną Putina.

Dołącz do tego apelu. Wezwij razem z nami Bank Raiffeisen, by natychmiast zaprzestał działalności biznesowej w Rosji!

Read more

Przypisy:

[1] https://www.aljazeera.com/news/2024/3/17/putin-poised-to-win-russian-presidential-election-by-a-landslide 
[2] https://www.reuters.com/business/finance/ukraine-refuses-take-raiffeisen-off-russia-war-blacklist-2024-02-15/ 
[3]https://euobserver.com/world/158106?utm_source=euobs&utm_medium=email 
[4] https://www.ft.com/content/8f2f10b6-331a-40c2-a1bb-9fad6312818c

Partnerzy:

Podpisz petycję

    Witaj,
    To nie Ty?

    Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


    Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.