Oddzielić polityków murem od lobbystów paliwowych!
Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej
Petycja
Trzeba uwolnić politykę od presji paliw kopalnych – zanim będzie za późno. Jeśli unijni decydenci naprawdę chcą wprowadzać reformy z korzyścią dla ludzi i planety, to przede wszystkim muszą przestać słuchać lobbystów paliwowych.
Domagamy się. by europejskie instytucje oddzieliły polityków od branży paliwowej grubym murem. W tym celu instytucje te powinny:
- zaprzestać wszelkich kontaktów decydentów z przedstawicielami branży (żadnych spotkań z lobbystami, żadnego uczestnictwa polityków w ciałach eksperckich i doradczych);
- nie dopuszczać, by w działalności urzędników rządowych i personelu rządowego występowały konflikty interesów, w tym między innymi zerwać z polityką „obrotowych drzwi” między sektorem publicznym a branżą paliwową;
- zaprzestać preferencyjnego traktowania lobbystów branży paliwowej w trakcie negocjacji klimatycznych;
- wycofać się ze wszelkich programów partnerstwa i sponsoringu prowadzonych wspólnie z branżą paliwową.
Interesy firm paliwowych muszą zostać trwale odcięte od polityki.
Dlaczego jest to ważne?
Komisarze UE i urzędnicy wysokiego szczebla spotykają się codziennie z lobbystami firm paliwowych. [1]
Politycy znów okazują się dwulicowi. Z jednej strony obiecują nam ambitną ochronę klimatu, a z drugiej – bezustannie spotykają się z wysłannikami koncernów naftowych i gazowych. Bez ani dnia przerwy! Niedawno doszło nawet do tego, że były konsultant koncernu Shell został wybrany na szefa polityki klimatycznej Unii. [2] Jak kiedyś w Polsce mówiono, życie przerosło kabaret.
Ale te zażyłe relacje można w każdej chwili zerwać. I to jest nasze zadanie! W nadchodzących tygodniach będą nominowani nowi europejscy „ministrowie”, czyli komisarze unijni. Od osób, które otrzymają tę wpływową posadę – i od tego, z kim te osoby się zadają – będzie zależeć, w jak dużym stopniu lobbyści będą mogli blokować plany uporania się z kryzysem klimatycznym.
W tych dniach trwają negocjacje. Ich wynik zdecyduje, komu przypadną wpływowe stanowiska komisarzy. Chcemy, by ludzie, którzy piszą europejskie prawo, wiedzieli, że patrzymy im na ręce. Jeśli nagłośnimy tę sprawę na całą Europę, znacząco utrudnimy powołanie na stanowiska tych polityków, którzy siedzą w kieszeni koncernów paliwowych.
Dołącz i zażądaj oddzielenia branży paliwowej od unijnej polityki grubym murem.
Przypisy:
[1] Tak wynika z badań przeprowadzonych przez partnerów w 2022 r. przez pierwsze 2,5 roku działalności Komisji von der Leyen (między grudniem 2019 r. a majem 2022 r.). Pełne sprawozdanie za 4,5 roku działalności Komisji von de Leyen potwierdza te liczby i zostanie wkrótce opublikowane na stronie {{ "fossilfreepolitics.org" }}
[2] https://corporateeurope.org/en/node/2013