Koniec bezkarności fast fashion!

Do Komisji Europejskiej
Petycja zainicjowana przez [% inititator_name %]
Petycja
Marki fast fashion i ultra fast fashion, takie jak Shein, Temu, Primark i Zara, reprezentują najgorszą część branży modowej, a ich praktyki nie mogą pozostać bezkarne. Domagamy się pełnej transparentności wobec obywateli i obywatelek w zakresie rzeczywistego wpływu produktów fast-fashion na środowisko.
Wzywamy Komisję Europejską do:
- Wsparcia przyjęcia francuskiej metodologii oznakowania ekologicznego w jej obecnym kształcie. Metodologia ta ocenia wpływ każdego produktu na środowisko i podkreśla problematykę fast fashion.
- Wykorzystanie tej metodologii jako inspiracji do obliczania wpływu odzieży na środowisko na poziomie europejskim, ponieważ jest ona bardziej skuteczna niż obecnie opracowywana metodologia europejska, na którą nadmierny wpływ ma lobby przemysłu prywatnego. Skutkuje to korzystniejszymi wynikami dla produktów typu fast-fashion.
- Wprowadzenie obowiązku oznakowania ekologicznego dla wszystkich tekstyliów i obuwia sprzedawanych w Unii Europejskiej oraz egzekwowanie kar finansowych dla najbardziej zanieczyszczających produktów.
Dlaczego jest to ważne?
Każdego roku na całym świecie produkuje się 150 miliardów sztuk odzieży. [1]
Ta nadprodukcja jest napędzana przez marki fast fashion, takie jak Shein czy Primark. Firmy te masowo produkują tanią odzież w zdumiewającym tempie, napędzając przemysł, który jest drugim co do wielkości konsumentem wody, bezkarnie wykorzystuje pracowników w Azji i odpowiada za 10% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Pojedyncza sukienka poliestrowa, wykonana z paliw kopalnych, może rozkładać się nawet 200 lat, podczas gdy tkaniny syntetyczne wyrzucają do oceanu do 500 000 ton mikroplastiku rocznie. [2] [3]
Fast fashion ma ukryty koszt, który nie jest odzwierciedlony w cenie zakupu!
Ale wiemy, że istnieją rozwiązania tego problemu. W odpowiedzi na ten kryzys Francja zaproponowała system punktacji środowiskowej, który dokładnie odzwierciedla nadmierny wpływ fast fashion na środowisko i koszty jej agresywnych taktyk marketingowych.
Odpowiednie oznakowanie odzieży pozwoliłoby konsumentom podejmować świadome decyzje dotyczące wpływu ich zakupów na środowisko. Jest to również podstawa francuskiej ustawy przeciwko fast fashion.
Dlatego też, podczas gdy Francja czyni postępy w ustawodawstwie, kluczowe jest, aby Unia Europejska poszła w jej ślady, aby zapewnić zharmonizowane praktyki dla wszystkich państw członkowskich.
I to szybko, zanim będzie za późno.
Ponieważ w chwili, gdy piszemy te słowa, na szczeblu europejskim dyskutowany jest alternatywny system punktacji, nieefektywny i niezrównoważony. Ta punktacja jest zdominowana przez lobby marek fast fashion, takich jak H&M i Zara. Jeśli zostanie przyjęty w obecnie proponowanej formie, podjęte kroki będą zarówno okrutne, jak i mylące, przynosząc korzyści tylko tym, którzy przedkładają zysk nad planetę i jej mieszkańców. Na przykład, w ramach tego systemu, koszulka z bawełny organicznej mogłaby otrzymać gorszą ocenę niż koszulka z poliestru! [4] Dołącz do nas w walce o bardziej sprawiedliwy i zrównoważony przemysł modowy!
Czym jest fast fashion?
Fast fashion odnosi się do marek, które masowo produkują tanią odzież niskiej jakości w niezwykle szybkim tempie. Nieustannie odnawiają swoje kolekcje, stosując agresywne strategie marketingowe, zanieczyszczając materiały i wykorzystując tanią siłę roboczą w krajach o słabej ochronie praw pracowniczych.
Przypisy:
- https://www.theguardian.com/fashion/2024/jan/18/its-the-industrys-dirty-secret-why-fashions-oversupply-problem-is-an-environmental-disaster
- https://earth.org/fast-fashions-detrimental-effect-on-the-environment
- https://iucn.org/resources/publication/primary-microplastics-oceans
- https://clothingresearch.oslomet.no/wp-content/uploads/sites/1026/2023/02/Background-paper-on-PEF.pdf
Partnerzy: