Europo: wybierz troskę zamiast nadzoru

Do członków Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej
Petycja
W odpowiedzi na apel koalicji #ProtectNotSurveil wzywamy posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego do odrzucenia w całości proponowanej reformy rozporządzenia w sprawie Europolu, która zostanie poddana pod głosowanie w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) we wtorek 20 maja.
Propozycja ta:
- Niezgodnie z prawem rozszerza uprawnienia Europolu poza zakres jego mandatu i wykracza poza kompetencje państw członkowskich;
- Jest niebezpieczna, ponieważ znacznie rozszerzyłaby gromadzenie danych wszystkich osób podejrzanych o przemyt, w tym danych biometrycznych – co potępił Europejski Inspektor Ochrony Danych. Umożliwiłaby również bezprawne udostępnianie danych reżimom autorytarnym, a nawet zachęcała do stosowania oprogramowania szpiegującego wobec obrońców praw człowieka.
- Jest nieuzasadniona, ponieważ została przedstawiona bez odpowiedniej oceny skutków, z naruszeniem własnych wytycznych UE dotyczących lepszego stanowienia prawa.
Wzywamy Państwa do głosowania przeciwko tej propozycji. Reforma stanowi poważne zagrożenie dla praw fundamentalnych, w tym prawa do prywatności, niedyskryminacji i rzetelnego procesu sądowego.
Wkrótce członkowie komisji LIBE zostaną również wezwani do głosowania nad dyrektywą w sprawie ułatwień w przekraczaniu granic, która jest kolejnym centralnym elementem polityki migracyjnej i azylowej UE. Również ona grozi utrwaleniem kryminalizacji migracji i solidarności.
W związku z tym wzywamy również instytucje europejskie do wniesienia poprawek do europejskiej Facilitation Directive w celu:
- jasnego zdefiniowania przemytu jako działalności nastawionej na zysk;
- wprowadzenia silnego wyjątku ze względów humanitarnych, który chroniłby osoby w drodze i osoby wspierające je – migrantów, uchodźców, rodziny i obrońców praw człowieka – przed kryminalizacją wyłącznie za udzielanie pomocy.
Dlaczego jest to ważne?
Christian Agbor miał zaledwie 20 lat, kiedy uciekł przed terrorem w Nigerii. Przeszedł przez Saharę boso i pił błotnistą wodę, aby przeżyć. Został zamknięty w zalanej piwnicy w Libii, zmuszony do spania na stojąco — pod groźbą utonięcia.
Wtedy pojawiła się jego jedyna nadzieja: gumowa łódź wypełniona ponad 100 osobami. W połowie drogi do Europy łódź zepsuła się i zaczęła tonąć.
Wśród ludzi zapanowała panika. Dzieci płakały. Ludzie modlili się.
Christian zachował spokój. Użył GPS-a, aby wysłać sygnał SOS.
Jednak po dotarciu do Włoch Christian został aresztowany. Oskarżono go o przemyt – tylko za to, że dotknął GPS-a. Spędził cztery miesiące w więzieniu, zanim został uniewinniony i zwolniony. [1,2]
Nie było to nieporozumienie – była to machina policyjna stworzona po to, aby inwigilować, a nie chronić.
A teraz ta sama logika może wkrótce zostać zapisana w prawie UE – rozszerzając kryminalizację migracji i solidarności z ludźmi w drodze.
Już za 4 dni Parlament Europejski będzie głosował nad ustawą nadającą unijnej agencji policyjnej (Europolowi) szerokie uprawnienia do gromadzenia i analizowania danych osobowych – rozszerzając bezkrytycznie nadzór biometryczny, w tym rozpoznawanie twarzy. [3]
W tej chwili wielu kluczowych członków Parlamentu Europejskiego nadal nie podjęło decyzji. Obserwują opinię publiczną – a milczenie zostanie odebrane jako zgoda.
Dlatego musimy działać teraz.
Wystarczy kilka kliknięć, aby podpisać petycję i wysłać wiadomość do posłów i posłanek do PE, wzywając ich do odrzucenia tej niebezpiecznej ustawy.
Przypisy:
[1] Christian Agbor jest obecnie przewodniczącym Komisji ds. Migrantów w Padwie, szanowanym rzecznikiem praw migrantów i integracji społecznej. Czerpiąc z własnych doświadczeń, stał się liderem społecznym działającym na rzecz poprawy życia tysięcy osób.
[2] https://www.polesine24.it/cronaca/2023/10/03/news/ieri-profugo-oggi-in-consiglio-comunale-229061
[3] https://protectnotsurveil.eu/uploads/ProtectNotSurveil-Europol_Paper.pdf
https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2025/765787/EPRS_STU(2025)765787_EN.pdf