Nie pozwólcie, by Europa przywróciła miny przeciwpiechotne

Do przywódców UE, NATO, Polski, Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy
Petycja
Wzywamy do wsparcia ofiar min przeciwpiechotnych i milionów niewinnych ludzi na całym świecie, którzy nadal żyją w codziennym zagrożeniu ze strony min przeciwpiechotnych. Wycofanie się oznaczałoby pogrzebanie dekad postępu i otwarcie drzwi do masowych zabójstw na kolejne dziesięciolecia. Wzywamy do pozostania stroną Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu (Traktat Ottawski) i opowiedzenia się po stronie ludzkości.
Dlaczego jest to ważne?
Miny przeciwpiechotne są zakazane w 165 krajach, w tym we wszystkich państwach członkowskich UE. Te ukryte zabójcze urządzenia nie potrafią odróżnić kroków żołnierza od kroków dziecka. Pozostają aktywne przez dziesiątki lat, zakopane na polach uprawnych, pod drogami i w pobliżu domów, zabijając długo po zakończeniu wojny.
Każdego roku ponad 5000 osób ginie lub zostaje rannych w wyniku wybuchu min przeciwpiechotnych i niewybuchów pozostałych po wojnie. 85% ofiar to cywile. Ponad jedna trzecia to dzieci. [1]
Konwencja o zakazie stosowania min (Traktat Ottawski z 1997 r.) jest jednym z największych osiągnięć humanitarnych naszych czasów. Obecnie jednak dziedzictwo to jest zagrożone.
Polska, Finlandia i Estonia rozważają obecnie wycofanie się z globalnego zakazu stosowania min przeciwpiechotnych. Łotwa i Litwa już zagłosowały za opuszczeniem konwencji, ale nadal mogą zmienić swoją decyzję. Jeśli pozostaniemy bierni, inne kraje mogą pójść w ich ślady, a Europa straci 25 lat postępu w zakresie ochrony życia cywilów. Zginie więcej osób, a wiele innych straci kończyny.
W czerwcu tego roku światowi przywódcy spotkają się w Genewie, aby omówić przyszłość konwencji o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych. Wciąż mamy czas, aby stanąć w obronie konwencji i zagrożonego życia i zdrowia ludzi – jeśli zaczniemy działać TERAZ.
Kraje UE muszą stanowczo poprzeć zakaz stosowania min przeciwpiechotnych. Jeśli garstka państw zostanie dopuszczona do odstąpienia od konwencji bez poniesienia konsekwencji, cały zakaz może zacząć się rozpadać – nie tylko w Europie, ale na całym świecie, narażając życie kolejnych niewinnych osób.
Dodaj swoje nazwisko już dziś – wezwij rządy państw UE do powiedzenia NIE minom przeciwpiechotnym.
Przypisy:
[1] https://www.the-monitor.org/reports/landmine-monitor-2024
[2] https://icblcmc.org/our-impact/nobel-peace-laureate-condemns-lithuanias-second-withdrawal-from-a-humanitarian-disarmament-treaty