Napisz list do ministerstwa i wyślij swoje rachunki
Działam na rzecz lepszej Europy! Chcę Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli; Unii, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej oraz chroni środowisko naturalne.
Weź do ręki długopis i napisz krótki list do polskiej ministry finansów. Wezwij ją, by w tym dziejowym momencie stanęła na wysokości zadania i zagłosowała za nowym podatkiem od koncernów, które zatruwają środowisko. Wpływy z tego podatku muszą wspierać społeczności, które cierpią wskutek kryzysu klimatycznego.
Jak to zrobić?
- Napisz list do polskiej ministry finansów Magdaleny Rzeczkowskiej i załącz swoje rachunki za energię! List możesz nawet napisać na odwrocie rachunku. Usuń wszelkie wrażliwe dane, których nie chcesz ujawniać – możesz je na przykład zamazać czarnym flamastrem. Jeśli masz tylko rachunki w formie elektronicznej, wydrukuj je albo zrób zrzut ekranu. Musimy pokazać naszym władzom, że mamy dość zaciskania pasa, podczas gdy koncerny, które zanieczyszczają środowisko, zgarniają rekordowe zyski.
- Włóż list i rachunki do koperty i zaadresuj ją: Ministerstwo Finansów, Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa
- Udaj się z listem na pocztę. Zrób sobie zdjęcie, gdy nadajesz list. Jeśli nie chcesz pokazywać swojej twarzy, wystarczy zdjęcie samego listu lub zaadresowanej koperty.
- Opublikuj zdjęcie w mediach społecznościowych, by efekt był jeszcze większy. Oznacz w poście ministerstwo i nas.
Ministerstwo finansów:
- Twitter: @MF_GOV_PL @M_Rzeczkowska
- Facebook: @gov.pl.finanse
WeMove Europe:
- Instagram: @wemove_europe
- Twitter: @wemoveEU
- Facebook: @wemoveeurope
Nie wiesz, co napisać w liście? Oto kilka faktów, które mogą Ci się przydać:
- Firmy, które zanieczyszczają środowisko, nie płacą za kryzys klimatyczny. Płacą za niego zwykli ludzie. W Europie coraz więcej osób traci domy w wielkich pożarach i powodziach. Dlatego ci, którzy powodują szkody w środowisku, muszą wziąć za to odpowiedzialność.
- Żądamy nałożenia nowych podatków na koncerny paliwowe i firmy transportowe. Z tych podatków należy stworzyć fundusz wspierający społeczności, które cierpią na skutek kryzysu klimatycznego.
- Ministerstwo finansów ma wystarczająco dużo władzy, by sprawić, że truciciele zaczną płacić.
- Polska zrobiła już pierwszy krok ku temu, by koncerny węglowe i naftowe płaciły podatki od nadmiarowych zysków. Ale ta propozycja musi zostać w pełni wdrożona. To doskonała okazja, by napisać do naszej ministry finansów, by oparła się na podejściu przyjętym już w Polsce i poparła wprowadzenie europejskiego podatku od wielkich koncernów, które trują planetę.