Chcemy żyć zdrowo. Żądamy czystego powietrza!

Do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej

Petycja

W imię ochrony zdrowia wszystkich obywateli wzywamy Unię Europejską, aby bez żadnej zwłoki, ostatecznie i w pełni dostosowała normy jakości powietrza w UE do aktualnych zaleceń nauki.

Prawnie obowiązujące w UE dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń w powietrzu muszą być oparte na wiedzy naukowej i nie mogą być mniej restrykcyjne niż te, które Światowa Organizacja Zdrowia okresowo publikuje w swoich wytycznych.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Wdech. Wydech. Jak często myślisz o jakości powietrza, którym oddychasz?

Według najnowszych doniesień naukowych na jakość powietrza powinniśmy zwracać uwagę znacznie częściej. Zanieczyszczenie powietrza powoduje astmę, nowotwory i choroby chroniczne u dzieci. Poza tym przyczynia się też do chorób serca i płuc, otyłości oraz Alzheimera. [1] Naukowcy odkryli nawet, że zanieczyszczenie pochodzące ze spalin samochodowych jest przyczyną raka płuc u osób, które nigdy nie paliły papierosów. [2] Nawet bardzo niskie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu ma wpływ na nasze zdrowie - prawdopodobnie nie istnieje jego bezpieczny poziom. [3] Zanieczyszczenie powietrza to problem, którego zwykle nie widać. Ale w samej Europie jest przyczyną setek tysięcy nadmiarowych zgonów. [4]

Komisja Europejska przedstawiła nowe normy jakości powietrza w Europie.

We wrześniu Parlament Europejski podniósł ambicje, w oparciu o dowody naukowe i pilną potrzebę działania. [5] Europosłowie i europosłanki postąpili słusznie: 97% ludzi mieszkających w europejskich miastach oddycha powietrzem zagrażającym zdrowiu.[6]

Teraz stoi przed nami duże wyzwanie: rządy krajowe będą musiały zatwierdzić nowe normy. Ogromna presja społeczna pomoże pokazać politykom, że ludzie w całej Europie chcą surowych limitów zanieczyszczenia powietrza.

Nie wybieramy powietrza, jakim oddychamy. A konsekwencje wdychania zanieczyszczeń są zatrważające. Mimo to właśnie teraz lobbyści wielu toksycznych branż przemysłu przemierzają korytarze Europarlamentu, przekonując posłów, że standardy czystości powietrza powinny być jak najniższe. Bo chcą budować więcej dróg, by jeździły nimi samochody, a nie transport publiczny. Bo chcą nadal używać paliw kopalnych, a nie odnawialnych źródeł energii. Bo chcą utrzymać niezrównoważony model rolnictwa i dalej spalać nasze lasy. Bo chcą nadal bezkarnie truć powietrze kosztem naszego zdrowia.

Read more

Przypisy:

 1. https://www.eea.europa.eu/themes/air/health-impacts-of-air-pollution
 2. https://www.theguardian.com/science/2022/sep/10/cancer-breakthrough-is-a-wake-up-call-on-danger-of-air-pollution
 3. http://www.elapseproject.eu/
 4. https://www.eea.europa.eu/themes/air
 5. https://www.env-health.org/reactions-from-the-health-community-on-the-european-commissions-proposal-on-updating-the-ambient-air-quality-directive/
 6. https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2022/air-quality-in-europe-2022

Partnerzy:

Organizacje wspierające:

partners logos
Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.