Ocalmy Odrę przed kolejną katastrofą

Do Komisji Europejskiej, Komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusa Sinkevičiusa oraz do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Petycja zainicjowana przez [% inititator_name %]

Petycja

Apelujemy do Komisji Europejskiej oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o:

 • podjęcie przez Komisję skargi do TSUE na łamanie przez rząd Polski dyrektyw: Ramowej Dyrektywy Wodnej, Dyrektywy Siedliskowej i Ptasiej, o Ocenach Oddziaływania na Środowisko;
 • interwencję w sprawie nieprzestrzegania i nie zastosowania się polskich władz do postanowień Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. wstrzymania prac budowlanych regulujących Odrę w ramach programu Banku Światowego.
Read more

Dlaczego jest to ważne?

W 2022 roku na Odrze doszło do katastrofy ekologicznej na ogromną skalę. Według oszacowań naukowców polskich i niemieckich, zginęła połowa ryb - wiele milionów osobników - o wadze ok. 1000 ton. Zginęło też ponad 90% małż i skorupiaków [1], zniszczeniu lub naruszeniu uległ cały rzeczny ekosystem. Wg licznych opracowań naukowców, w tym unijnego raportu dotyczącego sytuacji na Odrze, przyczyną zatrucia rzeki była toksyna wytwarzana przez tzw. złote algi, czyli mikroglony Prymnesium parvum, których obecności wcześniej nie zanotowaliśmy w polskich rzekach. W 2022 roku miały idealne warunki do rozwoju.

W celu odbudowy ekosystemu Odry koniecznym jest wstrzymanie regulacji rzeki, aby zwiększyć naturalną jej zdolność do samooczyszczania się, zmniejszenie ilości zrzutów zanieczyszczeń (w tym szczególnie solanki z kopalń) oraz niezwłoczne uruchomienie programów renaturyzacji (przywrócenia środowisku stanu naturalnego, możliwie bliskiego stanowi pierwotnemu sprzed wprowadzenia w nim zmian przez człowieka).

Organizacje pozarządowe, zarówno polskie jak i niemieckie, od 2016 roku konsekwentnie kwestionowały zasadność prac regulacyjnych na Odrze. [2] Projekt prac dotyczący rzekomej ochrony przeciwpowodziowej - w rzeczywistości budowy drogi wodnej na całej Odrze - został zatwierdzony przez polski rząd bez przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (EIA). [3] Strona niemiecka nie miała możliwości zgłoszenia swoich uwag, ponieważ zasadnicze fragmenty oceny oddziaływania na środowisko nie zostały przetłumaczone na język niemiecki. [4] Samo to stanowi wyraźne naruszenie prawa polskiego i unijnego. Ponadto, przez budowę i odbudowę ostróg [5] na Odrze Środkowej naruszonych zostało kilka dyrektyw unijnych, w tym Ramowa Dyrektywa Wodna czy Dyrektywa Siedliskowa.

Prace budowlane na Odrze Granicznej mają również wpływ na liczne polskie i niemieckie obszary Natura 2000. Mimo to, nie zostały podjęte żadne środki, aby zapobiec ich negatywnym skutkom lub je zrekompensować.

Organizacje z Polski i Niemiec zaskarżyły powyższe działania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, co w efekcie doprowadziło do prawomocnego postanowienia o wstrzymaniu prac budowlanych na Odrze Granicznej. [6] Jednak wyrok sądu został zignorowany przez rząd polski. Wiceminister Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, otwarcie zapowiedział, że nie zastosuje się do wyroku, nazywając zasądzone wstrzymanie prac “idiotycznym i radykalnym działaniem”. [7] Organizacje pozarządowe praktycznie wyczerpały ścieżkę prawną w Polsce.

Od katastrofy z 2022 roku polski rząd nie poczynił żadnych znaczących kroków, aby zminimalizować szkody i zmniejszyć ryzyko powtórzenia się podobnej sytuacji w przyszłości. Do Odry wciąż wpływa solanka z kopalń, a przez to, że prace regulacyjne nie zostały wstrzymane, znacznie zmniejszona jest możliwość samooczyszczania się rzeki. W kwietniu i maju 2023 roku w kilku miejscach Odry katastrofa z udziałem alg Prymnesium Parvum wróciła. Zebrano kilka tysięcy martwych ryb na połączonych z Odrą zbiornikach Czernice i Januszkowice, na kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim. [8] Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym roku Odrę czeka podobny los.

Read more

Przypisy:

 1. https://lubuskie.pl/wiadomosci/20517/rzece-znow-grozi-katastrofa-a-odra-musi-byc-zywa-
  https://ios.edu.pl/wp-content/uploads/2022/12/raport-konczacy-prace-zespolu-ds-sytuacji-w-odrze-2.pdf
 2. https://eko-unia.org.pl/stop-niszczeniu-odry-zlozylismy-skarge-do-ke/
  https://eko-unia.org.pl/kosztowana-iluzja-zeglugi-srodladowej-na-polskich-wodach/
 3. https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/regulacja-odra-skarga-ke-renaturayzacja-12688.html
 4. https://eko-unia.org.pl/stop-niszczeniu-odry-zlozylismy-skarge-do-ke/
 5. Ostrogi to wychodzące z brzegu w poprzek nurtu wąskie wały kamienne umocnione wbitymi w dno palami. Buduje się je w celu przesunięcia nurtu rzeki ku środkowi oraz ochrony brzegów przed wymywaniem.
 6. https://oko.press/grobarczyk-regulacja-odry
 7. https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,29561414,marek-grobarczyk-obraza-sad-i-ignoruje-orzeczenie-nsa-chodzi.html
 8. https://oko.press/zlote-algi-juz-zabijaja
  https://opolska360.pl/sniete-ryby-w-januszkowicach-wylowiono-okolo-200-sztuk/

Partnerzy:

eko unia logoEuro natur logoDeutsche Umwelthilfe logoNABU Brandenburg Logo

Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.