Niech truciciele zapłacą za swoje

Do przywódców i przywódczyń Unii Europejskiej; wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom Valdisa Dombrovskisa; wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej ds. klimatu i Zielonego Ładu Maroša Šefčoviča; i ministrów finansów państw członkowskich UE.

Petycja zainicjowana przez [% inititator_name %]

Petycja

Jako obywatele i obywatelki oraz członkowie i członkinie organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Europie wzywamy Unię Europejską, by zapewniła nam bezpieczniejszą teraźniejszość i przyszłość, zobowiązując zanieczyszczające środowisko firmy do zapłaty za kryzys klimatyczny.

Żądamy nałożenia nowych podatków na koncerny paliwowe, sektor transportowy, sektor finansowy oraz wielkie majątki. Wpływy powinny zostać wykorzystane do wsparcia dotkniętych przez kryzys klimatyczny społeczności w Europie i na Globalnym Południu.

Przyszedł czas na działania, które przemienią nasze społeczeństwa i zapewnią im stabilną klimatycznie przyszłość.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Wszyscy dostrzegamy skutki kryzysu klimatycznego: powodzie błyskawiczne w Europie i Pakistanie; susze w Europie i Afryce, które na Madagaskarze doprowadziły do pierwszej klęski głodowej spowodowanej zmianą klimatu. [1] Najwyższą cenę płacą ludzie, którzy najmniej przyczynili się do kryzysu, zwłaszcza ci mieszkający na Globalnym Południu.

W Europie kryzys paliwowy i kryzys kosztów życia potężnie obciąża różne społeczności, zwłaszcza kobiety i osoby żyjące w biedzie. Odbija się też echem po całym Globalnym Południu. Musimy odblokować ogromne sumy pieniędzy na wsparcie globalnej transformacji, która wyciągnie nas z tego kryzysu.

Przyszedł czas, żeby truciciele wzięli odpowiedzialność za kryzys klimatyczny. Pora, żeby zapłacili za swoje.

Znamy rozwiązania mogące sfinansować zieloną transformację i poprowadzić nas na ścieżkę do bardziej stabilnej klimatycznie przyszłości. Kosztów nie powinni ponosić zwykli ludzie. Na tapecie już są kroki nakierowane na superbogate, wielkie korporacje. [2] Brakuje jednak woli politycznej, aby je wprowadzić

Aby zbliżyć się do sprawiedliwszej teraźniejszości i przyszłości, potrzebujemy nowych podatków od:

 • Paliw kopalnych: kilka europejskich krajów w 2022 roku wprowadziło tymczasowe podatki od nadzwyczajnych zysków zgodnie ze wskazaniami Komisji Europejskiej. Pora przedłużyć i przebudować te należności, by stały się stałymi podatkami od ogromnych zysków koncernów paliwowych.
 • Transportu: transport morski i lotniczy zbyt długo nie płaci za swoje zanieczyszczenia. Państwa powinny się zgodzić na podatek węglowy od transportu w ramach Unii Europejskiej lub Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz wprowadzić nowe podatki czy opłaty solidarnościowe od biletów lotniczych, zwłaszcza dla osób często podróżujących i podróżujących pierwszą klasą.
 • Finansów: nawet niewielki podatek od handlu produktami finansowymi, na przykład ogólnoeuropejski podatek od transakcji finansowych, mógłby przynieść Europie ogromne wpływy i przyczynić się do ukrócenia spekulacyjnego handlu towarzyszącego działalności zanieczyszczającej środowisko
 • Majątków: na poziomie indywidualnym osoby superzamożne powodują więcej szkód dla środowiska niż cała najbiedniejsza połowa populacji świata razem wzięta. [3] Pora nałożyć na najbogatszy 1% społeczeństw podatki kryzysowe i podwyższyć istniejące.

Jak należy wykorzystać fundusze? [4]

Poza wsparciem mieszkańców i mieszkanek Unii Europejskiej, fundusze pochodzące z nowych podatków powinny zostać wykorzystane do pomocy społecznościom na Globalnym Południu, mierzącym się z konsekwencjami zmiany klimatu. Na ostatnich międzynarodowych rozmowach w sprawie klimatu (COP27), rządy państw z całego świata zgodziły się na utworzenie funduszu strat i szkód, by pomóc ludziom na froncie kryzysu klimatycznego odbudowywać swoje życie po powodzi, suszy czy innych katastrofach klimatycznych. Ten fundusz trzeba zasilić.

Pieniądze powinny również trafić do inicjatyw prowadzonych przez kobiety i społeczności lokalne. Niektóre już działają dzięki osobom, które być może już znasz, podczas gdy inne nie mogą wypełnić swojego potencjału z powodu niewystarczającego finansowania.

Podpisując tę petycję, żądasz, żeby najwięksi truciciele zapłacili prawdziwą cenę swojej działalności; wspierasz społeczności Europy i Globalnego Południa; i namawiasz władze państw, by położyły fundament pod transformację naszych społeczeństw na rzecz stabilnej klimatycznie przyszłości.

* Niniejsza publikacja powstała przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Spark a Change i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

Read more

Przypisy:

 1. https://www.aljazeera.com/podcasts/2022/7/15/living-on-the-verge-of-the-worlds-first-climate-induced-famine
 2. Informacje na temat tych kroków (w języku angielskim) możesz znaleźć tutaj:
  https://caneurope.org/content/uploads/2023/06/CAN-Europe-briefing-New-Sources-of-Climate-Finance.docx.pdf
  Podatki od paliw kopalnych:
  https://www.reuters.com/business/energy/windfall-tax-mechanisms-energy-companies-across-europe-2022-12-08/
  https://www.bbc.com/news/business-63089222
  Podatki od transportu:
  https://www.theguardian.com/environment/2023/mar/22/pressure-grows-on-shipping-industry-to-accept-carbon-levy
  Podatek od majątku:
  https://www.theguardian.com/environment/2023/jun/19/wealth-tax-help-poorer-countries-tackle-climate-crisis-economists
  https://www.oxfam.org/en/research/survival-richest
 3. https://www.theguardian.com/environment/2020/sep/21/worlds-richest-1-cause-double-co2-emissions-of-poorest-50-says-oxfam
 4. Więcej na temat finansowania na klimat:
  https://www.oxfam.org/en/press-releases/rich-countries-continued-failure-honor-their-100-billon-climate-finance-promise, https://www.oxfam.org/en/tags/climate-finance

Partnerzy:

Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.