Potrzebujemy prawdziwych obrońców klimatu w UE

Do wszystkich posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego oraz do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen

Petycja

W imię ochrony integralności polityki klimatycznej Unii Europejskiej usilnie apelujemy o porzucenie obecnych planów i niedopuszczenie do zatwierdzenia nominacji Wopke Hoekstry na Komisarza ds. Klimatu.

Mianowanie na to stanowisko byłego pracownika koncernu Shell i polityka, który w przeszłości wspierał politykę i inicjatywy sprzeczne z rozwiązaniami korzystnymi dla klimatu, byłoby ogromnie niebezpieczną decyzją. Na czele europejskiej zielonej transformacji musi stanąć osoba, co do której nie ma żadnych wątpliwości, że zamierza bronić klimatu – a nie polityk blisko zaprzyjaźniony z branżą paliw kopalnych.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Przez całe dziesięciolecia giganci paliwowi wydawali miliony euro, by blokować przechodzenie na energię ze źródeł odnawialnych i nie pozwolić Europie uniezależnić się od gazu. Koncerny paliwowe używają dziś tych samych metod, które kiedyś stosował przemysł tytoniowy: sponsorują imprezy dla polityków, farbują się na zielono i publikują wątpliwej jakości badania, które umniejszają zagrożenia związane ze zmianą klimatu.

Dziś Unia Europejska jest gotowa wręczyć klucze do polityki klimatycznej byłemu pracownikowi koncernu Shell, który w swojej zawodowej karierze nie raz pokazywał, że zysk prywatnych firm jest dla niego ważniejszy niż los ludzi i planety. Nie chodzi jedynie o to, by Hoekstra nie cofnął postępu w walce o klimat, ale także o to, by koncerny paliwowe przestały wreszcie wpływać na politykę Unii. Chodzi o to, by decyzje polityczne były podejmowane w interesie publicznym, a nie w prywatnym interesie właścicieli wielkich koncernów, oraz by chronić proces podejmowania decyzji przed wpływami biznesu.

Read more
Podpisz petycję

    Witaj,
    To nie Ty?

    Klikając przycisk, Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.