Potrzebujemy prawdziwych obrońców klimatu w UE

Do wszystkich posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego oraz do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen

Petycja

W imię ochrony integralności polityki klimatycznej Unii Europejskiej usilnie apelujemy o porzucenie obecnych planów i niedopuszczenie do zatwierdzenia nominacji Wopke Hoekstry na Komisarza ds. Klimatu.

Mianowanie na to stanowisko byłego pracownika koncernu Shell i polityka, który w przeszłości wspierał politykę i inicjatywy sprzeczne z rozwiązaniami korzystnymi dla klimatu, byłoby ogromnie niebezpieczną decyzją. Na czele europejskiej zielonej transformacji musi stanąć osoba, co do której nie ma żadnych wątpliwości, że zamierza bronić klimatu – a nie polityk blisko zaprzyjaźniony z branżą paliw kopalnych.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Przez całe dziesięciolecia giganci paliwowi wydawali miliony euro, by blokować przechodzenie na energię ze źródeł odnawialnych i nie pozwolić Europie uniezależnić się od gazu. Koncerny paliwowe używają dziś tych samych metod, które kiedyś stosował przemysł tytoniowy: sponsorują imprezy dla polityków, farbują się na zielono i publikują wątpliwej jakości badania, które umniejszają zagrożenia związane ze zmianą klimatu.

Dziś Unia Europejska jest gotowa wręczyć klucze do polityki klimatycznej byłemu pracownikowi koncernu Shell, który w swojej zawodowej karierze nie raz pokazywał, że zysk prywatnych firm jest dla niego ważniejszy niż los ludzi i planety. Nie chodzi jedynie o to, by Hoekstra nie cofnął postępu w walce o klimat, ale także o to, by koncerny paliwowe przestały wreszcie wpływać na politykę Unii. Chodzi o to, by decyzje polityczne były podejmowane w interesie publicznym, a nie w prywatnym interesie właścicieli wielkich koncernów, oraz by chronić proces podejmowania decyzji przed wpływami biznesu.

Read more
Podpisz petycję

    Witaj,
    To nie Ty?

    Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


    Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.