Stop zanieczyszczeniom plastikowym granulatem!

Do Parlamentu Europejskiego, posłów i posłanek Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej

Petycja

Nawołujemy Unię Europejską do zdecydowanej walki z zanieczyszczeniami mikroplastikiem i przyjęcia kompleksowych, ambitnych przepisów, zapobiegających przedostawaniu się granulatu plastikowego do środowiska. Wzywamy, aby do nowego prawa wprowadzono następujące zapisy:

 1. Regulacje wobec wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ilości wykorzystywanego i transportowanego przez nich granulatu.
 2. Obowiązek certyfikacji i użycia środków kontrolnych dla wszystkich producentów i przewoźników mających do czynienia z granulatem plastikowym, w tym transportujących go drogą morską.
 3. Surowsze wymogi prewencyjne w postaci wiążących prawnie norm minimalnych, tak aby zapobiec przedostawaniu się granulatu plastikowego do środowiska.
 4. Oznaczenia pojemników, informujące, że zawierają one niebezpieczny dla środowiska granulat, co poszerzy świadomość na całej długości łańcucha dostaw.
 5. Wymóg raportów z każdego przypadku przedostania się granulatu do środowiska.
 6. Wymóg regularnego informowania i szkolenia wszystkich osób pracujących z granulatem
Read more

Dlaczego jest to ważne?

Gdy granulat przedostaje się do oceanu, rozprzestrzenia się na wielkie odległości, szkodząc florze i faunie morskiej. Niewielki rozmiar granulek praktycznie uniemożliwia ich sprzątnięcie. Ponadto stanowią one magnes dla toksyn i środek transportu dla bakterii czy toksycznych substancji. Potęguje to jeszcze ryzyko dla zdrowia człowieka i środowiska.

Jest to problem europejski, a nawet globalny. Organizacje pozarządowe od lat coraz częściej zgłaszają wysypy granulatu i przypadki zanieczyszczeń. Do 2060 roku produkcja plastiku ma się potroić, co dramatycznie pogorszy sytuację. [1] Do wysypu plastikowych granulek dochodzi na każdym ogniwie łańcucha wartości, od zakładów produkcyjnych i przetwórczych po instalacje recyklingowe, a także podczas transportu. W Unii Europejskiej co roku do środowiska przedostaje się szacunkowo 184 000 ton granulatu plastikowego. [2]

Potrzebujemy śmiałych posunięć Unii, by zapobiec zanieczyszczeniom i wreszcie pociągnąć sprawców do odpowiedzialności. To skandal, że podatnicy obecnie ponoszą koszt niezliczonych przypadków wysypu w całej UE. Unia musi pilnie załatać tę lukę w przepisach i ukrócić bezkarność. Przyłącz się do naszej walki o czyste, zdrowe środowisko!

Read more

Partnerzy:

Podpisz petycję

  Witaj,
  To nie Ty?

  Zależy Ci na wprowadzaniu zmian tak samo jak nam. Klikając „Tak", dołączasz do naszej społeczności liczącej ponad 700 tysięcy osób, które walczą o lepszy świat. Bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i postępami, których udaje nam się dokonać.


  Klikając przycisk „Tak, chcę być w kontakcie!”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.