STOP skompromitowanej agencji

Europosłowie i europosłanki

Petycja

Apelujemy: nie udzielajcie absolutorium dla Frontexu. Przyjęcie go będzie przyzwoleniem na dalsze łamanie praw człowieka.

Read more

Dlaczego jest to ważne?

Wstrząsające, szczegółowe opisy łamania praw człowieka, błędów w zarządzaniu i prób zamiecenia wszystkiego pod dywan. W agencji finansowanej z naszych podatków. Opisuje to nowy raport, który właśnie wyciekł do mediów. [1]

Kogo dotyczy ten skandal? Unijnej agencji z najwyższym budżetem w Europie, która miała chronić osoby szukające u nas schronienia: Frontexu. Czyli europejskiej straży granicznej. [2]

Zamiast wypełniać swoje obowiązki, byli świadkami naruszeń praw człowieka i utonięcia ludzi w Morzu Śródziemnym i nie zrobili nic, by im pomóc.

Frontex „podjął celowe działania, aby upewnić się, że naruszenia nie będą dokumentowane, badane ani rozliczane”. [3] Frontex uciszył osoby zgłaszające nadużycia i zbudował bezprawny system bezkarności.

Najwyżsi politycy UE wiedzieli o tym od wielu miesięcy, ale nie zająknęli się o tym ani słowem. [4] Teraz jednak wiemy już o tym wszyscy, a politycy muszą ukrócić bezprawie i samowolę tej skompromitowanej agencji.

Przyłączamy się do tych nacisków, bo kampanię w sprawie Frontexu prowadzimy od dawna. Może tym razem politycy zrozumieją, że Frontex trzeba otoczyć ścisłym nadzorem i powstrzymać łamanie prawa. Chcemy uderzyć Frontex tam, gdzie zaboli: po kieszeni.

We wtorek Europarlament będzie głosować nad zatwierdzeniem sposobu wykonania budżetu agencji i mogą go zaakceptować. Ale stanowczy sprzeciw naszej społeczności może ich przekonać, by odrzucili zatwierdzenie wykonania budżetu, a zainteresowali się obroną praw człowieka. Napisz do swojego europosła lub swojej europosłanki: chcemy zablokowania absolutorium dla Frontexu!

Read more

Przypisy:

  1. https://fragdenstaat.de/en/blog/2022/10/13/frontex-olaf-report-leaked/
  2. Frontex’s 2022 budget is €754 million https://frontex.europa.eu/about-frontex/faq/key-facts/
  3. https://fragdenstaat.de/en/blog/2022/10/13/frontex-olaf-report-leaked/k
  4. https://www.spiegel.de/international/europe/frontex-scandal-classified-report-reveals-full-extent-of-cover-up-a-cd749d04-689d-4407-8939-9e1bf55175fd
Podpisz petycję

    Witaj,
    To nie Ty?

    Klikając przycisk, Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.