Vessünk véget az adóparadicsomoknak az EU-ban! Vegyük ki a vétójogot adóügyekben a Szerződésekből!

Az Európai Unió állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanácshoz
A petíciót indította az [% inititator_name %]
Petíció
2024 áprilisa előtt összehívni egy konventet az Európai Unióról szóló jelenlegi szerződés (EUSZ) és az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) reformjáról, az Európai Parlament AFCO bizottságának jelentése alapján, és különösen annak a tagállamok adózási és adóügyi vétójogának megszüntetéséről szóló 130. Módosításáról.
Miért fontos ez?
Az Európai Unió kormányainak tömegesen kéne befektetniük a környezeti fenntarthatóságra való átmenetbe, a közszolgáltatások (iskolák, szociális ellátás, kórházak, igazságszolgáltatás) fejlesztésébe és a közinfrastruktúra (vasút, tömegközlekedés, vidéki összekötő utak, hidak) fenntartásába, de azt mondják, nincsen rá pénzük.
A pénz rendelkezésre állhatna, hiszen soha nem voltunk kollektíven olyan gazdagok, mint ma. Ám ez a pénz az ultragazdagok, és az adófizetési kötelezettségüket elkerülő és vagyonukat adóparadicsomokban - többek között az Európai Unión belül - elrejtő multinacionális vállalatok zsebében összpontosul.
Ez változhatna, ha az Európai Uniónak lehetősége lenne minimális adómértékeket és egységes adóalapokat megállapítani - a jelenlegi szabályok szerint azonban az adóügyi kérdésekben a tagállamok egyhangúlag döntenek. Az EU adóparadicsomainak tehát a mai napig vétójoga van, így az ügy nem halad. Ehelyett az EU tagállamai versenyt folytatnak a gazdagok és a vállalatok egyre alacsonyabb adókulcsai felé.
Az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottságának (AFCO) jelentése az EU-Szerződések módosításairól A jelentés tartalmazza a tagállamok vétójogának eltörlését adó- és adóügyi kérdésekben (130. módosítás). Ez forradalmi lépéskéntlehetővé tennéa következő adónemek kivetését:
- Az egész EU-ra kiterjedő minimális vagyon-, öröklési vagy jövedelemadó-kulcsok;
- EU-szintű minimális társaságiadó-kulcsok;
- EU-s szintű "egységes" adózás = a vállalatok abban a tagállamban adóznak, ahol tevékenykednek, nem pedig azokban az adóparadicsomokban, ahová a nyereségüket áthelyezik.
Ehhez az tagállamok adó- és adóügyi vétójogának eltörlésének meg kell történnie.
A következő lépés a Szerződések e reformjáról szóló konvent létrehozása. A konvent összehívásáról az Európai Tanács (az állam- és kormányfőket tömörítő) következő, 2024. március 21-22-i ülésén egyszerű többséggel döntenek. Az éghajlat, a környezetvédelem és a társadalmi igazságosság nem várhat - a döntés pillanata most jött el. Amennyiben az Európai Tanács 2023. decemberi ülésén a javaslatot megszavazzák, az egyezmény 2024 áprilisában már életbe is léphet.
(A CosmoPolitikai Szövetkezet - CosmoPolitical Cooperative SCE egy páneurópai kooperatív szövetkezet a társadalmi igazságosság, a fenntarthatóság és a demokrácia irányába történő radikális átalakulásért.)
#####
További információk az Európai Parlament AFCO bizottságának az EU-Szerződések módosításáról szóló jelentéséről
Az Európai Parlament AFCO-bizottsága által az Európai Szerződésekhez javasolt módosítás, amely megszünteti a tagállamok vétójogát adó- és adóügyi kérdésekben, a következő:
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 113. cikkének 130. módosítása
Hatályos szöveg | Módosítás |
A Tanács az Európai Parlamenttel, valamint a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően, különleges jogalkotási eljárás keretében, egyhangúlag rendelkezéseket fogad el a forgalmi adók, a jövedéki adók és a közvetett adók egyéb formáira vonatkozó jogszabályok olyan mértékű harmonizálására, amennyire az ilyen harmonizáció a belső piac létrehozásához, működéséhez, és a verseny torzulásának elkerüléséhez szükséges. | Az Európai Parlament és a Tanács – az Európai Unióról szóló szerződés 16. cikkének (4b) bekezdésében meghatározott megerősített minősített többséggel és a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően – rendelkezéseket fogad el a közvetlen és közvetett adókra, többek között a forgalmi adókra és a jövedéki adókra, valamint a közvetlen és közvetett adók egyéb formáira vonatkozó jogszabályok harmonizálására. |
Az Európai Parlament AFCO-bizottságának javaslatai az adózási kérdésekben az egyhangúság megszüntetésén túl, az EU demokratikus működésének, valamint a környezetvédelmi és éghajlat-politikájának széles körű javítására terjednek ki, javasolva:
- teljes körű jogalkotási kezdeményezési jogot, valamint az EU hosszú távú költségvetéséről való teljes körű döntéshozatali jogot a Parlamentnek;
- új szabályokat a Bizottságra vonatkozóan: a Bizottság méretének korlátozását 15 biztosra (27 helyett), a Bizottság elnökének a Parlament által történő megválasztását, illetve a megválasztott bizottsági elnök számára a többi biztos politikai preferenciák alapján történő kiválasztásának lehetővé tételét (a földrajzi és demográfiai egyensúlyt szem előtt tartva);
- jelentősen nagyobb (és szükséges) átláthatóságot az Európai Unió Tanácsában (amely a tagállamok képviselőit tömöríti) az uniós tagállamok jogalkotási kérdésekkel kapcsolatos álláspontjainak közzétételével;
- több hatáskört az EU-nak a következő területeken:
- éghajlatváltozás és biológiai sokféleség;
- közegészségügy, polgári védelem, ipar és oktatás;
- energia, külügyek, külső biztonság és védelem, külső határpolitika és határokon átnyúló infrastruktúra.
A Parlament AFCO Bizottsága által benyújtott javaslatcsomag az Európa jövőjéről szóló konferencia javaslatainak jogi nyelvre történő fordítása, amely az Európai Unió léptékében egyedülálló részvételi demokrácia gyakorlata volt a 2021-2022-es években. A konferencia 800 véletlenszerűen kiválasztott EU-s polgárt hívott össze, hogy az Európai Unió reformjára vonatkozó javaslatokat fogalmazzon meg, módosítson és fogadjon el.
További információk az Európai Parlament plenáris ülése által elfogadott jelentésről:
2023. november 22-én az Európai Parlament plenáris ülése módosította az Alkotmányügyi Bizottság jelentését, és egy sokkal gyengébb hangvételű dokumentumot fogadott el, amelyből a tagállamok adózási és adóügyi vétójogának eltörlésére vonatkozó minden utalást töröltek.
További információk a vállalatok adóelkerülésének uniós szintű megakadályozására tett, nemrégiben meghiúsult kísérletről
2016-ban a Bizottság olyan szabályrendszerre tett javaslatot, amely az uniós szintű egységes adózáshoz vezetett volna: a közös társasági adóalapra és a közös összevont társasági adóalapra. Mivel az EU Tanácsa 2021-ig nem tudott egyhangú megállapodásra jutni, így a Bizottság visszavonta javaslatát, és 2023 szeptemberében egy sokkal gyengébb "Vállalkozások Európában: Jövedelemadó-keretrendszer (BEFIT)" javaslatot hagyott jóvá.
Arif Kemal Köroğlu és Nataliya Vaitkevich fotói.