Koniec z rajami podatkowymi w UE! Usunąć z traktatów prawo weta w sprawach podatkowych

Do Rady Europejskiej skupiającej szefów państw i rządów Unii Europejskiej
Petycja zainicjowana przez [% inititator_name %]
Petycja
Ustanowienie, przed kwietniem 2024 r., Konwentu w celu zreformowania obecnych Traktatów o Unii Europejskiej (TUE) i o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), na podstawie sprawozdanie komisji AFCO Parlamentu Europejskiego a w szczególności poprawki nr 130, dotyczącej zniesienia prawa weta państw członkowskich w kwestiach podatkowych i fiskalnych.
Dlaczego jest to ważne?
Rządy w Unii Europejskiej muszą masowo inwestować w transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju środowiska, w poprawę usług publicznych (szkoły, opieka społeczna, szpitale, wymiar sprawiedliwości) oraz w utrzymanie infrastruktury publicznej (koleje, transport publiczny, drogi wiejskie, mosty).
Brakuje im na to pieniędzy.
Pieniądze są: nigdy nie byliśmy tak bogaci jak dziś. Ale te pieniądze są skoncentrowane w kieszeniach ultra-bogatych i międzynarodowych korporacji, które unikają obowiązków podatkowych i ukrywają swoje aktywa w rajach podatkowych, w tym w Unii Europejskiej.
Można by to zmienić, gdyby Unia Europejska miała możliwość ustalania minimalnych poziomów opodatkowania i jednolitych podstaw opodatkowania - ale obecne przepisy stanowią, że decyzje w sprawach podatkowych są podejmowane jednomyślnie przez państwa członkowskie. Raje podatkowe w UE mają zatem prawo weta i nic się nie zmienia. Zamiast tego państwa członkowskie UE angażują się w autodestrukcyjny wyścig w kierunku coraz niższych stawek podatkowych dla osób zamożnych i korporacji.
Sprawozdanie Sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego w sprawie zmian w traktatach UE zostało zaproponowane przez 5 współsprawozdawców z szerokiego spektrum politycznego (konserwatyści, socjaldemokraci, liberałowie, zieloni, skrajna lewica), Raport ten zawiera zniesienie prawa weta państw członkowskich w sprawach podatkowych i fiskalnych (poprawka 130).
Byłaby to rewolucja, ktora umożliwiłaby:
Ogólnounijne minimalne stawki podatku od majątku, spadku lub dochodu;
Minimalne stawki podatku od osób prawnych w całej UE;
"jednolite" opodatkowanie w skali UE = przedsiębiorstwa są opodatkowane w państwach członkowskich, w których prowadzą działalność, a nie w rajach podatkowych, do których przenoszą swoje zyski.
Zniesienie prawa weta państw członkowskich w kwestiach podatkowych i fiskalnych musi nastąpić.
Kolejnym krokiem jest ustanowienie Konwentu w sprawie reformy traktatów. Decyzja w sprawie zwołania tego Konwentu zostanie podjęta na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej (na którym spotkają się szefowie państw i rządów), zwykłą większością głosów, w dniach 21 i 22 marca 2024r. Klimat, środowisko, sprawiedliwość społeczna nie mogą czekać. Moment na podjęcie decyzji jest teraz, na posiedzeniu Rady Europejskiej marzec 2024 r. a Konwencja zostanie przyjęta w kwietniu 2024 r.
(CosmoPolitical Cooperative SCE to ogólnoeuropejska spółdzielnia na rzecz radykalnej transformacji w kierunku sprawiedliwości społecznej, zrównoważonego rozwoju i demokracji).
#####
Dodatkowe informacje na temat sprawozdania komisji AFCO Parlamentu Europejskiego w sprawie zmian w traktatach UE
Poprawka do traktatów europejskich zaproponowana przez komisję AFCO Parlamentu Europejskiego, która usuwa prawo weta państw członkowskich w kwestiach fiskalnych i podatkowych, jest następująca:
Poprawka 130 do artykułu 113 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Tekst obowiązujący | Poprawka |
Rada, stanowiąc jednomyślnie zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą i po konsultacji z Parlamentem Europejskim oraz Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, uchwala przepisy dotyczące harmonizacji ustawodawstw odnoszących się do podatków obrotowych, akcyzy i innych podatków pośrednich w zakresie, w jakim harmonizacja ta jest niezbędna do zapewnienia ustanowienia i funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz uniknięcia zakłóceń konkurencji. | Parlament Europejski i Rada, stanowiąc wzmocnioną większością kwalifikowaną zdefiniowaną w artykule 16 ustęp 4b Traktatu o Unii Europejskiej i po konsultacji z Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, uchwalają przepisy dotyczące harmonizacji ustawodawstw odnoszących się do podatków bezpośrednich i pośrednich, w tym podatków obrotowych i akcyzy oraz innych podatków bezpośrednich i pośrednich. |
Oprócz zniesienia jednomyślności w głosowaniu w sprawach podatkowych, propozycje komisji AFCO Parlamentu Europejskiego obejmują szerokie spektrum ulepszeń demokratycznego funkcjonowania UE oraz jej polityki środowiskowej i klimatycznej:
pełnoprawne prawo inicjatywy ustawodawczej dla Parlamentu oraz pełną zdolność do decydowania o długoterminowym budżecie UE;
nowe zasady dla Komisji: ograniczenie jej wielkości do 15 komisarzy (zamiast 27), wybór przewodniczącego przez Parlament, umożliwienie wybranemu przewodniczącemu Komisji wyboru pozostałych komisarzy na podstawie preferencji politycznych (z uwzględnieniem równowagi geograficznej i demograficznej);
znacznie większą (i potrzebną) przejrzystość w Radzie Unii Europejskiej (skupiającej przedstawicieli państw członkowskich) poprzez publikowanie stanowisk państw członkowskich UE w kwestiach legislacyjnych;
więcej uprawnień dla UE:
klimat i bioróżnorodność;
zdrowie publiczne, ochrona ludności, przemysł i edukacja;
energia, sprawy zagraniczne, bezpieczeństwo zewnętrzne i obrona, polityka granic zewnętrznych oraz infrastruktura transgraniczna.
Propozycje przedstawione przez Parlament są tłumaczeniem na język prawny propozycji Konferencji w sprawie Przyszłości Europy, wyjątkowego ćwiczenia demokracji uczestniczącej w skali Unii Europejskiej w latach 2021-2022, które zbiegło się w celu zgromadzenia 800 losowo wybranych obywateli w celu opracowania, zmiany i przyjęcia propozycji reformy Unii Europejskiej.
Dodatkowe informacje na temat sprawozdania przyjętego na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego
W dniu 22 listopada 2023 r. sesja plenarna Parlamentu Europejskiego zmieniła to sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych i przyjęła znacznie słabszy dokument, w którym w szczególności usunięto wszystkie odniesienia do zniesienia prawa weta przez państwa członkowskie w sprawach podatkowych i fiskalnych.
Dodatkowe informacje na temat niedawnej nieudanej próby zapobieżenia unikaniu opodatkowania przez korporacje na szczeblu UE
W 2016 r. Komisja zaproponowała zestaw przepisów prowadzących do jednolitego opodatkowania w skali UE: wspólną podstawę opodatkowania osób prawnych i wspólną skonsolidowaną podstawę opodatkowania osób prawnych. Do 2021 r. Radzie UE nie udało się osiągnąć jednomyślnego porozumienia, w związku z czym Komisja wycofała swoją propozycję i we wrześniu 2023 r. zaproponowała znacznie słabsze "Business in Europe: Ramy opodatkowania dochodów (BEFIT)".
Zdjęcia autorstwa Arifa Kemala Köroğlu i Nataliyi Vaitkevich.